همه چیز درباره ویروس کرونا

کنترل عملکرد ارگان های حیاتی بدن ضروری می باشد. درمانی تماس گرفته تا راهنمایی های لازم به این افراد صورت گیرد. تا کنون هیچ اطلاعاتی درباره زنان بارداری که به ویروس کرونا مبتلا شده اند در دست نیست. همچنین شواهدی مبنی بر اینکه کودکان در مقابل این ویروس آسیب پذیر تر هستند در دست نیست. حقیقت اغلب مواردی که در کشور چین به کرونا مبتلا بوده اند بزرگسالان بوده اند. کودکان سن خیلی پایین دیده شده است. ولی تحقیقات بیشتری در این زمینه در دست اجراست.

حداقل سه جهش در سویه امیکرون وجود دارد که به این ویروس برای رهایی از شناسایی شدن توسط آنتیبادی سیستم ایمنی بدن کمک میکند. براساس شواهد به دست آمده جهش دیگری هم توانسته توانایی ویروس را برای ورود به سلولهای انسان افزایش دهد و موجب انتقال بیشتر امیکرون شود. تغییرات جهشی که در ساختار پروتئین آن مشخص شده پیشبینی میشود که این موارد خنثی کردن ویروس را برای آنتی بادیها دشوارتر میکند. ویروس در کجا شناسایی شده است؟ نوع Omicron تاکنون در 38 کشور شناسایی شده است، اگرچه طبق گفته سازمان بهداشت جهانی هنوز در هیچ یک از این کشورها مرگ و میر گزارش نشده است، اما مبدا اصلی آن آفریقای جنوبی بیان میشود.

واکسیناسیون، بهترین روش برای مبارزه با همهگیری کووید-۱۹ محسوب میشود، اما باید پرسید آیا امکان ابتلا به بیماری کرونا بعد از تزریق واکسن وجود دارد؟ به گزارش ایسنا، بهترین روش برای مبارزه با همهگیری کووید-۱۹ واکسیناسیون است. امکان ابتلا به کرونا بعد از تزریق واکسن وجود دارد؟ به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بهترین روش برای مبارزه با همهگیری کووید-۱۹ واکسیناسیون است.

این جهش توسط کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در دسته «سویههای نگران کننده» ویروس کرونا قرار گرفت. آفریقای جنوبی و شش کشور همسایهاش بیشترین میزان ابتلا به این جهش را گزارش دادهاند. به احتمال زیاد سرعت انتشار و شدت عفونت سویه امیکرون بسیار قوی و شدیدتر از واریانتهای قبلی تعیین شدهاست.

آیا امیکرون خفیفتر از سایر سویههاست؟ همانطور که قبلا اشاره کردیم اومیکرون در مجاری تنفسی رشد سریعیتری نسبت به ریه دارد. این مسئله باعث میشود که ویروس سرعت انتقال بیشتری داشته باشد اما در مقابل اثرات جانبی خفیفتری نسبت به دیگر سویهها ایجاد میکند. این مسئله بدان معنا نیست که Omicron نسبت به دیگر سویهها خطر کمتری دارد! از آنجاییکه این نوع کرونا سرعت انتقال بیشتری دارد، درصد بیشتری از جامعه را هم درگیر میکند.

این تحقیقات نشان میدهد که علائم کرونا این سویه بسیار شبیه سایر سویههاست. طبق این تحقیق، 35٪ از افرادی که آزمایش سویهی کرونای انگلیسیشان مثبت بود، سرفه گزارش کردند. این مورد درباره سویههای دیگر 27٪ بود. علائم رایجی که برای سویهی انگلیسی گزارش شده است، مشابه انواع دیگر است. بهعنوانمثال این میزان در مورد خستگی (32٪)، درد عضلانی (25٪)، تب (21٪) یا گلودرد (21٪) است.

اگر علائم کرونا داشتم چکار کنم؟ این بیماری بسیار مسری است. به محض مشاهده علائم بهتر است خود را قرنطینه کرده و کسانی را که اخیرا با آنها در تماس بودهاید در جریان این مشکل قرار دهید. سپس برای اطمینان از ابتلا به پزشک متخصص عفونی مراجعه کرده و با انجام تستهای “PCR” و آنتی بادی از ابتلای خود مطمئن شوید. در صورتی که نتیجه آزمایش تایید کند به بیماری کرونا مبتلا شدهاید باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. از سایر اعضای خانواده نیز بخواهید آزمایش دهند، معمولا علائم طی ۲ الی ۵ روز پس از تماس با فرد ناقل خود را نشان میدهند.

دانشمندان ژاپنی میزان فعال باقی ماندن ویروس بر روی پوست انسان را نیز مورد سنجش قرار دادهاند. نتایج نشان داد نسخه اولیه ویروس 8، سویه آلفا 19، بتا 19، گاما 11، و دلتا 16 ساعت بر روی پوست زنده میمانند. این میزان درباره سویه امیکرون بیش از 21 ساعت است. مدیر این تحقیقات گفت: همان گونه که سازمان جهانی بهداشت بارها تاکید کرده است، یکی از توصیههای اصلی در این زمینه استفاده از ضدعفونی کنندهها برای پاکسازی دست از ویروس کرونا است. ابطحی ادامه داد: «از سوی دیگر هنوز درصد قابل توجهی از کودکان واکسینه نشدهاند که همانطور که میدانید کمیته علمی پیشنهاد کرده است کودکان 5 تا 12 سال سریعا واکسینه شوند.

  • تا حد امکان از منزل کار کنید
  • درد مداوم یا فشار در قفسه سینه
  • کاهش هوشیاری (گاهی اوقات با تشنج همراه است)
  • کبودی لبها یا صورت
  • تنگی نفس / مشکل در تنفس

اگر علائم کرونا در بزرگسالان و کودکان خفیف باشد، میتوانند در خانه به همراه یک مراقب بمانند. آنها نیازی به بستریشدن در بیمارستان نخواهند داشت. علاوهبراین، باید دقت کرد که اکثر افرادی که علائم اولیه کرونا شدیدی ندارند خودبهخود خوب میشوند. یک مطالعهی جدید که توسط محققان مرکز بهداشت بلومبرگ در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جانهاپکینز صورتگرفته نشان میدهد که دورهی قرنطینهی 14 روزهای که توسط CDC در نظر گرفته شده است، یک محدوده زمانی منطقی را نشان میدهد.