همبستگیهای منافع ملی و ایدئولوژی در سیاست خارجی – ديگران

پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا خیلی سریع از انزوا خارج شد و شوک ناشی از جنگ کره، این کشور را به سمت و سوی دیگری سوق داد. در واقع اوباما با اتخاذ رویکرد قدرت هوشمند (smart power) سرآغاز فصل نوینی را در سیاست خارجی آمریکا بشارت می داد. با این کالبد شکافی شما از چرایی حرکت دولت بایدن در سایه دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی به واقع چه نقاط اشتراکی را می توان بین دو دولت در سال ۲۰۲۱ برشمرد؟

به گزارش فرارو به نقل از واشنگتن پست؛ گریشام که در بحبوحه حملات ۶ ژانویه علیه ساختمان کنگره از مقام خود در کاخ سفید استعفا داد و از آن زمان به این سو کتابی را در انتقاد از ترامپ نوشته میگوید که ترامپ تا چه اندازه شیفته برنامههای شبکه خبری دست راستی «فاکس نیوز» بود و به نظرات کارشناسان و مجریان آن اهمیت میداد.

اما این رویکرد جدید نیز نتوانست چندان به موفقیت دست یابد و اینگونه بود که در پایان ریاست جمهوری بوش، اوباما با انتقاد از عملکرد جمهوری خواهان در زمینه مدیریت تحولات جهانی و بحرانهای بین المللی به شکل عام وموضوع مهار ایران و پرونده هستهای ایران به شکل خاص توانست افکار عمومی را با خود همراه و جمهوری خواهان را از کاخ سفید بیرون کند.

رهبر با اختیاراتی که در عزل و نصب اعضای شورای عالی دفاع دارد،در جهتگیری سیاست دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران نقش مؤثر و تعیین کنندهای ایفا میکند و این مقوله با سیاست خارجی در ارتباط است. در دوره پهلوی نیز تعیین یا برکناری نخست وزیر به دستور قدرت های بزرگ صورت می گرفت. واقعا هیچ چیز از اینکه به شهروندان بگوییم کشورمان را ترک کنند، غیرآمریکاییتر نیست؛ در حالی که به ریشههای مهاجرتی، نیاکان یا عدم تمایل آنان به اطاعت بیچون و چرا و ساکت ماندن در برابر تضعیف دموکراسی اشاره میشود.

اگرچه آمریکا در دوران جنگ داخلی و یا جنگ جهانی دوم به دیپلماسی روی آورد اما در سایر موقعیت ها دیپلماسی بیشتر حالت نمایشی داشته است. نخبگان سیاسی دموکرات آمریکا بسیار بیشتر از همتایان جمهوریخواه خود، اروپا دوست هستند و از روسیه هراس دارند.این مسئله تا حدی، تحت تاثیر سیاستهای داخلی آمریکاست. وی در ۲۳ نوامبر (سوم آذر) در بیانیهای که همزمان با انتشار اعضای انتخاب شده برای کابینه منتشر کرد گفت: من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه جهانی را تثبیت کنم و بتوانند جهان را برای مقابله با بزرگترین چالشهای روبه رو متحد کنند.

به نظر میرسد این همان نقطه ضعف و اعتمادی است که برجام و توافق با طرف غربی را علیرغم همه تلاشهایی که انجام شد نافرجام و بینتیجه باقی گذاشت. البته این نگاه در عین حال می تواند به نوعی تداعی کننده همان سیاست اقتصاد محور و تاجر مابانه دولت دونالد ترامپ هم باشد.

میتوان بیان داشت که بین «قدرت ملی» با حوزهی «منافع ملی»، نوعی ارتباط تنگاتنگ وجود دارد و از این طریق، کاربرد قدرت ملی برای رسیدن به «امنیت» توجیه میشود. از آن زمان تاکنون سه کشور چندقومیتی(عراق، سوریه، لیبی) که توسط دولتهای فرانسه و بریتانیا در منطقه ایجاد شدند، تحت تاثیر اختلافات قومی و جناحی به نوعی از هم پاشیده شدهاند.

این یادداشت مدتی پس از آن منتشر شده که دونالد ترامپ، به چهار تن از زنان رنگین پوست کنگره تاخت و به آنان گفت به جایی که از آن آمدهاند، بازگردند. آنان در ادامه آوردهاند: ما نقش خود را در این دموکراسی میدانیم و تعهد ملتی که توسط مهاجران، برای آنان و از آنها تشکیل شده را محترم میشماریم. ما بخشی از این سنت هستیم و میتوانیم در عین حال به نیاکانمان در سرزمینهای دور و کشوری که همه آن را خانه خود میدانیم، احترام بگذاریم.

وضعیت فعلی به همه ما صدمه میزند و میراث او (ترامپ) از بین خواهد رفت؟ وی گفت: آنها رفتند با دولتهای خود مذاکره کنند.برای دور بعدی مذاکرات، خواست ما کاملا مشخص است. حال سوالی که مطرح می شود این است که چنانچه ما متصور باشیم نقدینگی متغیری تورم زاست و افزایش در آن باعث افزایش در تورم می شود، پس چگونه نرخ تورم با وجود رشد نقدینگی یکسان در دو دوره حسن روحانی تفاوتی زیادی با هم دارد؟

که این نشان از قطعی بودن ادامه خدمت وزیران در این پست ها برای چهار سال دوم ریاست جمهوری آقای روحانی میباشد. این احتمال وجود دارد که بایدن در مورد برخی از موضوعات همچون چین به دنبال یک تنشزدایی باشد، با این حال هم نخبگان دموکرات و حتی جمهوریخواهان در باب این موضوع یک اشتراک نظر دارند که سیاستهای کشور چین در باب آمریکا، اکنون خشنتر از چهار سال گذشته خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، آمریکا، هلند، استرالیا، کانادا، دانمارک و انگلیس در بیانیه مشترکی نگرانی عمیق خود را از گزارشهای اخیر درباره اقدام دولت اتیوپی در بازداشت تعداد زیادی غیرنظامیان در این کشور بر اساس گرایشهای نژادیشان و بدون طرح هیچ اتهامی ابراز داشتند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیهای در سایت این وزارتخانه اعلام کرد مسکو تحریمهای جدید اعمال شده از سوی آمریکا، انگلیس، کانادا و اتحادیه اروپا علیه بلاروس در دوم دسامبر را قاطعانه محکوم میکند و معتقد است که این محدودیتها غیرقانونی است.

باراک اوباما با امضای این قانون در دسامبر 2012 میلادی، امکان جاسوسی از شهروندان امریکایی را به مدت 5 سال دیگر فراهم کرد. به گزارش خبرگزاری رسا، ابایومی ازیکیوی، مدیرسایت خبری پان آفریکن آمریکا در گفتو گو با پرس تی وی از دولت اوباما به عنوان دیکتاتورترین دولت یاد کرد و گفت: دولت اوباما در رابطه با حفاظت از حقوق شهروندان و همچنین سازمانها، دیکتاتورترین و مخفیترین دولتهاست.

وی خروجی صادرات سایر گمرکات کشور از گمرکات استان را بیش از دو میلیون و ۱۸۰ هزار تن به ارزش عنوان کرد و گفت: این میزان از نظر وزن ۳۸ درصد و از نظر ارزش ۶۵ درصد در مقایسه با پارسال کاهش نشان میدهد. ترامپ نیز همانند اوباما به دنبال مهار چین بود، اما با اقداماتی یک جانبه گرایانه و نه سه جانبه.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: هر چند سابقه مشخصی از تئاتر نه تنها در این استان که در کشور در دست نیست اما از این هنر به عنوان مادر هنرهای نمایشی نام برده میشود، مادری که در طول سالیان فرزندان زیادی را به دامان صنعت سینما، تلویزیون و…

او به عنوان یکی از پیشکسوتان دولت اوباما، ممکن است در واقع آغاز کننده سومین دوره ریاست جمهوری اوباما باشد. در زمان باراک اوباما، مهار چین به عنوان محور اصلی سیاستهای آسیایی آمریکا قرار گرفت. در چنین شرایطی محتملترین سناریو برای دولت بایدن میتواند بازگرداندن استراتژی سهجانبه اوباما در ایجاد بزرگترین ائتلاف با متحدین علیه چین باشد.

نامید. سرویس سیاست مشرق – روزانه میتوان از لابهلای گزارشها و عناوین خبری رسانههای مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابلتوجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که میتواند برای مخاطبین قابلاستفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه “ویژههای مشرق” نکات و تأملات قابلاستخراج از رسانهها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژههای مشرق» همراه شوید.

کریستین تیت، تحلیلگر آمریکایی و نگارنده گزارش، با اشاره به بحثهای داغ مخالفان رئیسجمهور کنونی در رسانهها و شبکههای اجتماعی بهویژه توییتر پیرامون سیاستهای مهاجرتی وی و جداکردن کودکان از والدین و نگهداری آنها در قفس، مینویسد: میگویند دونالد ترامپ یک نازی و نئوکنفدرال است. پیروزی سریع و به ظاهر آسان نیروهای نظامی آمریکایی بر عراقِ زمان صدام حسین در این جنگ، احساس اغراقآمیزی در برخورداری از یک قدرت مطلق را برای آغاز جنگ در راستای تغییر رژیمهای سیاسی نامطلوب در بین سیاستمداران آمریکایی ایجاد کرد.

در همین دوران بود که حمله شوروی به افغانستان شوک بزرگی به آمریکا وارد کرد و از این رو دورهای جدید همزمان با ریاست جمهوری ریگان آغاز شد. از این زمان آمریکا دوران تنشزدایی در سیاست خارجی را آغاز کرد. این گروه در یادداشت خود آوردهاند، در دوران دولت اوباما “حملات بیامان” علیه مشروعیت قانونی رئیس جمهوری سابق را تجربه کردهاند.

او مقصر وضعیت به بار آمده در آمریکا را متوجه باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین و دولتهای قبلی دانست. من به او گفتم: «نگو والله، زیرا نباید کلمه الله را به استهزا گرفت». از ابتدای دولت اوباما تیم سیاسی او متوجه شده بود که سیاست خارجی اوباما با دو خطر اصلی مواجه است؛ اگر تعداد زیادی سرباز آمریکایی در غرب آسیا و شمال آفریقا کشته شود او خطر از دست دادن حمایت دموکرات­ها را خواهد داشت و اگر اجازه تعرض به منافع حیاتی آمریکا را دهد، خطر ضعیف نامیده­شدن توسط جمهوری­خواهان به­وجود خواهد ­آمد.