مرکز پژوهشها –

در این سفر 16 سند همکاری امضا شده که نشان میدهد در اینده سرنوشت دو کشور به یکدیگر وابستهتر خواهد بود. در واقع به قول رسانههای انگلیسی کم اهمیت بودن مسائل برای دولت جانسون را نشان میدهد د وقتی در شرایطی مثل کرونا آنقدر بی اهمیت است در مورد مسائل دیگر چگونه برخورد میکند. نماینده محلات در مجلس عنوان کرد: مجلس این آمادگی را دارد که جلسات علنی برای بررسی صلاحیت و رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم را در ۲ و الی ۳ شیفت کاری برگزار کند، تا دولت هر چه زودتر شکل بگیرد و شروع به فعالیت کند. در این میان عدهای تأکید دارند دولت در سایه با روح وضعیت فعلی کشور همخوانی ندارد و بیشتر یک مشغولیت داخلی است تا کاری که بتواند تأثیر خود را بگذارد. عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد:کمیسیونها طبق آییننامه به مدت یک هفته فرصت دارند برنامههای وزرای پیشنهادی را ارزیابی کنند لذا طبق این تصمیم تا سهشنبه هفته آینده (۲۶ مرداد) فرصت بررسی دارند.

این آمادگی وجود دارد تا جمهوری اسلامی ایران نقطه کانونیِ این همکاریها در سازمان اکو باشد و به این سازمان کمک کند تا اجلاس سالانهای را درخصوص امنیت سایبری و آموزش مجازی در سطح حرفهای میان کشورهای عضو برگزار نماید. در آذربایجان برای اولین بار جلسه چهارجانبه با حضور ایران، گرجستان، ترکیه و آذربایجان برگزار شد. آنان خواهان این هستند که ساعات کار موسسات دولتی افزایش یابد و هر زمان که خواستند بتوانند کارهای خود را انجام دهند، در صفها معطل نشوند، خدمات باکیفیت تری دریافت کنند، خدمات و محصولات ارزان تری به دستشان برسد و مواردی از این دست که پاسخگوترین شکل دولت برای این انتظارات در حال حاضر دولت الکترونیک است. اینجانب نیز سیاست «تعامل حداکثری» با همسایگان را در دستور کار دولت خود قرار دادهام. همچنین علاقمند هستیم پروژههای انتقال آب به کشورهای متقاضی از جمله جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سازمان اکو قرار گیرد. رئیسی با اشاره به دیگر برنامههای جمهوری اسلامی برای اکو اظهار کرد: جمهوری اسلامی آماده است برنامههای آموزشی حوزه نفت و گاز را توسعه دهد و همچنین علاقمند هستیم پروژههای انتقال آب به کشورهای متقاضی از جمله جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سازمان اکو قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران، اولویت ویژهای برای همکاری و مشارکت اقتصادی با کشورهای آسیایی، بخصوص همسایگان خود در آسیای جنوبی، آسیای غربی، آسیای میانه و قفقاز، قائل است.

تعریف خود را از جمهوری اسلامی تغییر ندادهایم و به او نیز اعتماد نداریم. جمهوری اسلامی ایران به دنبال ارتقای سطح همکاریها در اکو و ترفیع رتبه و منزلت این سازمان در مناسباتِ منطقهای و بینالمللی است. در ابتدا مایلم ریاستِ جناب عالی بر پانزدهمین نشست سران اکو را تبریک بگویم و از دولت و مردم شریفِ کشورِ دوست و برادر ترکمنستان به خاطر میزبانی این نشست و مهماننوازیِ سخاوتمندانه سپاسگزاری نمایم. سید نظام الدین موسوی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه پیرامون زمان ارایه لیست وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، گفت: از هفته قبل در مورد زمانهای مختلف ارسال لیست مذکور به صحن صحبت شد ولی زمانها اعلام شده گمانه زنی است و هنوز به صورت رسمی لیستی به مجلس نرسیده است. این مؤلفه سعی در بههینه سازی نحوه ارتباطات دولت با کارمندان سازمان های مختلف دولتی دارد . ما معتقدیم که ابزارهای مؤثری برای جهش سازمان وجود دارد که در صورت اشتراک مساعی اعضا میتواند علاوه بر پیشرفت مادی کشورها، سعادت نسلهای آینده را تضمین کند. روحانی افزود: همین امروز خوشحالم که بگویم با یکی از بانک های خارجی برای 10 میلیارد دلار به توافق رسیدیم. افت ۱۴ درصدی قیمت دلار در دو ماه گذشته؛ نرخ ارز پس از برجام و پایان جنگ چقدر کاهش یافت؟

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: پس از بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون، جلسات رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی در صحن علنی را خواهیم داشت لذا اگر امروز یا فردا لیست وزرا به مجلس برسد، هفته آینده به بررسی برنامه افراد در کمیسیونها خواهیم پرداخت. وی تصریح کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر تسریع در شکل گیری دولت، رئیس جمهور در مراسم تحلیف اعلام کردند که پیش از پایان مهلت قانونی لیست وزرای پیشنهادی را به مجلس ارسال میکنم. «بانک تجارت و توسعه اکو» باید با انجام اصلاحات قانونی و رویهای، نقش پررنگی در تأمین مالی مبادلات تجاری مابین کشورهای عضو برعهده گیرد. ۵- معماریِ جدیدِ مالی در اکو: ظرفیتهای تجاری منطقه؛ الزامات زیرساختی و توسعهای منطقه؛ و محدودیت دسترسی به منابع مالی خارج از منطقه ایجاب میکند سازوکارهای مؤثرتری در قالب یک معماری ملی منطقهای جدید به کار گرفته شود. همچنین جمهوری اسلامی از هر پیشنهادی که منجر به گسترش ترتیبات و سازوکارهای همکاری در اکو به همه اعضا شود حمایت میکنیم. آنها برای مسایل ساده هم از مردم نظرسنجی میکنند، اگر برای هر موضوعی صد هزار نفر امضاء کنند، باید همه پرسی کنند. کسی که در برابر مردم ایران یاوهگویی میکند و حرف ناروا میزند همین اسلامی که به ما دستور داده با صلح و صفا با همه رفتار کنیم،همان اسلام به ما میگوید که در برابر متجاوز بایستیم و می گوید هر کسی روبروی شما ایستاد شما هم روبروی او بایستید.