فهرست جدید شهرهای طرح نهضت ملی مسکن منتشر شد

بانک مسکن سقف تسهیلات را به صورت غیر صنعتی، نیمه صنعتی و صنعتی به ترتیب 20، 22 و 25 میلیون تومان تعیین کرده است. به این ترتیب طی مصوبه شورای پول و اعتبار سقف وام برای متقاضیان مسکن مهر پردیس 50 میلیون تومان و در سایر شهرها مانند پرند و هشتگرد 45 میلیون تومان شد.

در ادامه نیز توضیحی کوتاه از این طرح خواهیم داد. ممکن است در حین اجرای این حکم تجدید نظرخواه به علت عذر موجه بتواند تجدید نظرخواهی خود را مطرح نماید که درصورت قبول دادخواست مطابق مواد 120 و 129 قانون آیین دادرسی مدنی، حکم تجدیدنظر خواسته اجرا نخواهد شد و دادگاه مراتب را به دایره اجرا اعلام و مأمور اجرا از اجرای حکم تا تعیین تکلیف پرونده در دادگاه تجدید نظر خودداری می نماید. پس بهتر است از همان ابتدا این مورد را رعایت نماییم و در این درس بطور اجمالی به این موضوع پرداختهایم.

سرعت عمل و دقت کار بخش جدا نشدنی هر شغل می باشد که در قسمت تمیزی و نظافت استفاده از زمان کمتر اما کیفیت بالاتر مورد توجه همگان بوده بنابراین جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی جایگزینی مناسب برای عملکرد بهتر با کیفیت بالاتر می باشد.

این طرح برای اقشار با درآمد پایین بود که طی آن متقاضی تنها صاحب ساختمان بود و زمین آن طی قراردادی در 99 سال به متقاضی اجاره داده میشود، مبلغ اقساط مسکن مهر 99 ساله نسبت به مسکن مهر خود مالک کمتر است. در نهایت در دولت یازدهم نیز این طرح با افزایش نرخ وام، مجدد به اجرا درآمد. اگر از تاریخ صدور اجراییه بالغ بر پنج سال گذشته و محکومله عملیات اجرایی را تعقیب نکرده باشد، اجراییه فاقد اثر تلقی میشود و در این حالت اگر حق اجرا دریافت نشده باشد، دیگر قابل دریافت نیست.

گانت هر يك از اعضاي سازمان را ترغيب كرد تا در جهت دستيابي به دستمزد بهتر، آن دسته از وظايفي را انتخاب كند كه توانايي انجام بهينه آنها را در خود سراغ دارند. وی با بیان اینکه این رای وحدترویه، بخش زیادی از مشکلات را برطرف میکند، توضیح داد: برخی از مواقع، مالک، ملک خود را به شخصی میفروخت و همین ملک از سوی ثالث توقیف میشد.

همانطور که توضیح دادیم نرخ سود این وام پایین است. توضیح اینکه اگر سند خرید خانه در دفترخانه تنظیم شده و رسمی بود وی می توانست مستقیماً به اداره ثبت مراجعه و خواستار توقیف عملیات اجرایی گردد. با این حال هنوز ابتدای طرح اقدام ملی مسکن است و احتمال دارد شرایط این طرح تا مرحله اجرا تغییراتی را شامل شود، در مطالب آینده به بررسی این طرح خواهیم پرداخت. در ابتدا سقف تسهیلات مسکن در قالب وامهایی با مبالغ 20، 22 و 25 میلیون تومانی به متقاضیان ارائه میشد.

البته در انتهای سال 98 معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد در صورتی که متقاضیان مسکن مهر اقدام به دریافت دفترچه اقساط نکنند سود نرخ سود وام از 4 درصد به 18 درصد افزایش خواهد یافت.

به اذعان «محمود محمودزاده» معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، در هشت سال گذشته فقط پنج درصد تسهیلات بانکی صرف بخش مسکن شده که نشان دهنده عدم برنامه ریزی دولت برای ساخت مسکن است.

دولت یازدهم و دوازدهم در همان ابتدا طرح «مسکن مهر» را که برای ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی هدفگذاری کرده بود انکار کرد و به بهانه عدم جانمایی درست طرح، با انکار اصل طرح، خود را از برنامه ریزی برای حل مشکلات آن خلاص کرد.

گاهی نیز ممکن است در حین اجرای حکم، تجدیدنظرخواه به دلیل عذر موجه نتواند تجدیدنظرخواهی خود را مطرح کند. بانک مسکن بانک عامل در پروژه مسکن مهر است. این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، دولت میتوانست با آسیب شناسی طرح مسکن مهر و با تکمیل و اختصاص دادن بودجه به طرحهای ناتمام و رفع نابسامانی و مشکلات از همان الگوی زمین صفر بهره ببرد و متقاضیان را با نازلترین قیمت صاحبخانه کند. اگرچه شیرآلات صنعتی از نظر فضا ممکن است قسمت کوچکی از فرآیند لوله کشی یا سیستم شما را در بر می گیرند، اما آنها اغلب بخش قابل توجهی از بودجه طراحی و ساخت را به خود اختصاص می دهند.

اجرای این پروژه می تواند بیش از 350 هکتار از اراضی زراعی را آبیاری کرده و به افزایش میزان قابل توجهی از آب آشامیدنی در بیش تر مراکز شهری لیبی کمک کند.

در خصوص تامین زمین نیز با احتساب اراضی شناسایی شده وزارت راه و شهرسازی برای تغییر کاربری و الحاق به محدوده به میزان ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی زمین شناسایی شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال ۱۴۰۰ شناسایی زمین های جدید ادامه داشته باشد. در بحث طبقه بندی هزینهها بر اساس ارتباط آنان با میزان تولید، علاوه بر مواد اولیه که در تولید محصول به مصرف می رسند هزینههایی که در جهت تغییر شکل مواد اولیه و تبدیل آن به کالای ساخته شده به مصرف می رسند نیز مورد اهمیت است؛ بنابراین میتوان هزینهها را به دو دسته: هزینههای مستقیم و هزینههای غیر مستقیم طبقه بندی کرد.