شرکت تدبیرپرداز >محصولات >اتوماسیون >بورس کالا

در این دوره هشدارهای متعدد نسبت به افزایش ریسکهای سرمایهگذاری در بازار سهام و احتمال کاهش جدی شاخص داده شد. مواد آزمون استخدامی بانک کشاورزی در آخرین به شرح زیر بوده است و پیش بینی می شود در دوره های بعدی تغییر چشمگیری در مواد امتحانی این آزمون مشاهده نشود. در این بازار است که همه فعالان بازار، نیازهای خود را در یک فضای رقابتی، شفاف و قانونمند مطرح میکنند. بر اساس این گزارش، با ارائه لایحه بودجه به مجلس، خوشبینیهای زیادی در میان فعالان حاضر در بازار سرمایه درخصوص حمایت همهجانبه دولت سیزدهم از این بازار ایجاد شد که توانست زمینهساز ایجاد روزهای مثبت در معاملات بورس باشد. همچنین موضوع اخذ مالیات از سپردههای بانکی در لایحه بودجه مورد تأکید ویژه قرار گرفته است که به نظر میرسد اخذ مالیات از سپردههای افراد حقوقی، سبب تبدیل سپردههای بانکی این افراد به اوراق بدهی یا سهام شود و این موضوع بهطور حتم به نفع بازار سرمایه خواهد بود. در این نوع قرار داد مبادله نمودن یک دارایی فیزیکی یا یک تعهد در برابر یک دارایی فیزیکی یا همچنین تعهدی دیگر، به منظور تمدید یا کاهش مدت زمان سررسید معامله و یا حتی افزایش یا کاهش نرخ برگه های معاملاتی جهت افزایش درآمد های معاملاتی و یا کاهش هزینه های مالی آن می باشد.

شاخص کل با معیار هموزن نیز هشتهزارو ۵۲ واحد کاهش یافت و رقم ۳۳۷هزارو ۳۱ واحد را ثبت کرد. هر افزایش محدودیتی مثل افزایش حجم مبنا یا کاهش دامنه نوسان سبب کاهش نقدشوندگی بازار شده، فرآیند فزاینده کاهشی و سقوط را تقویت میکند. منطق اقتصادی حکم میکند با رشد بازار سهام بخشهای مختلف اقتصادی رونق بگیرد؛ مثلا اشتغال باید افزایش پیدا کند، اما ما شاهد چنین اتفاقاتی نیستیم به عبارت دیگر ورود نقدینگی منجر به رفع بیکاری نشده است، چون بسیاری از شرکتها به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریمها توانایی سرمایهگذاری مجدد را ندارند. این امر قطعاً بیشترین کمک را نیز به رشد پایدار و بلندمدت بازار سهام میکند و هر گونه اخلال در این فرآیند اصلاح قیمتهای نسبی شرکتهای بورسی، تنها به رشد بلند مدت بازار سهام آسیب وارد میکند. این امر منجر به ایجاد پرتفوی متنوع برای سرمایهگذاران میشود و در نتیجه از رفتارهای هیجانی در بازار میکاهد. این اقدام ریسک بالای بازار بورس را به کل اقتصاد گسترش داده و میتواند ماشه تورمهای بالا در اقتصاد ایران را فعال بکند.

شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال تا ۱۲ شهریور ۲۱۸ درصد رشد داشت. اما ایرادات ساختاری این بازار نظیر درصد شناوری پایین و به اصطلاح کمبود دارایی (asset shortage) در بازار بورس سبب شد این حجم تقاضا با عرضهای محدود روبرو شود. دقت به این نکته ضروری است که نظارت بر عملکرد تعداد بسیار زیادی بازیگر حقیقی و جلوگیری از سفتهبازی آنان در بازار ارز بسیار سختتر از نظارت بر تعداد محدودی بازیگر حقوقی است. کارتهاي بدهکار بانک کشاورزي به نام مهر با استاندارد EMV4 و ايزو 7816 از جنس PVC و تنها کارت بانکي از نوع ترکيبي- مغناطيسي و هوشمند- مي باشند که پس از شخصي سازي شدن -ذکر شماره کارت، نام مشتري و کد شعبه بر روي آن- به مشتري ارائه مي گردد. این کد رهگیری 10 رقمی را جایی یادداشت کنید چون در مراحل بعدی به آن نیاز پیدا خواهید کرد. این خلاف سیاستگذاری در جهت منافع عمومی است و قطعاً منجر به فساد شدید شده و در راستای کمک به خروج سریعتر سرمایهگذاران کلان از سهامهای غیر ارزنده و در نهایت سقوط شدیدتر آن سهامها و کل بازار میشود. در بازه ۱۰ ساله هم رشد شاخص کل ۸۷۰۰ درصد بوده است که نشان از یک بازدهی بالا در این بازار دارد.

یکی از رایج ترین قراردادهای قابل معامله در بورس کالا ، قرارداد معاوضه و یا سوآپ می باشد در این نوع قرارداد ها دو جریان ثابت و شناور با یکدیگر مبادله می شوند این نوع قرارداد در صنعت نفت و گاز بسیار حائز اهمیت میباشد. بخش امنيت اين سيستم به اين صورت است که ابتدا سطوح دسترسي گروههاي مختلف (با توجه به نوع کار در کارگزاري) توسط مدير کارگزاري در سيستم تعريف ميشود. اخیرا پویشی با عنوان «مجلس حامی بورس» با محوریت تصویب بودجه برای حمایت از بورس آغاز به کار کرده تا با دعوت از نمایندگان مجلس برای ملحقشدن به آن، اطمینان خاطری را برای مردم فراهم کند که نمایندگان قانون بودجه ۱۴۰۱ را مبتنی بر حمایت از بازار سرمایه تصویب خواهند کرد. خبرگزاری رسمی دولت دراینباره نوشته بود که در کنار رویکرد حمایتی دولت به بازار سرمایه، اخیرا پویشی با عنوان «مجلس حامی بورس» با محوریت تصویب بودجه برای حمایت از بورس آغاز به کار کرده و تاکنون بیش از صد نماینده مجلس از آن حمایت کردهاند.