شرایط وام مسکن بانک ملی یا طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران چیست؟

نخستین بانکهای جدید و مدرن در اواخر دوران قاجاریه پا به عرصه وجود گذاشتند اما به دلیل سلطه بیگانگان بر عملکرد آنها تمام فعالیتها و منافع مالی آن بانکها میان استعمارگران تقسیم میشد تا اینکه برای نخستین بار در ۱۹ آبان ۱۲۸۵خورشیدی معینالتجار بوشهری طرح تاسیس بانک ملی را پیشنهاد کرد، بنابراین همانطور که در بالا گفته شد، حامی اصلی این طرح نیز تجار بودند.(۲) بعد از پیشنهاد این طرح، اعلان اولیۀ تأسیس بانک در برخی جراید بازتاب داده شد. همچنین هسته پنج نفری به نام های حاجی محمدحسین آقا امینالضرب، حاجی محمداسماعیل آقا تجار تبریزی، حاجی باقر آقا صراف تبریزی، عمدةالتجار ارباب جمشید، عمدةالتجار طومانیانس مسوول جمعآوری پولها بودند.(۳) در ابتدا نظامنامه بانک را مخبرالسلطنه هدایت از روی قوانین بانک آلمان تنظیم کرد. بانکهای تجاری بر خلاف بانکهای سرمایهگذاری، معمولا با استفاده از منابع موجود و سرمایههای خود و درآمد حاصل از سرمایهگذاری به مشتریان وام میدهند و سرمایهی خارجی جذب نمیکنند.

بر خلاف گروه اول كسانی هستند كه از نوسانات قیمت استفاده كرده و سود خود را حداكثر میكنند. در سایر مناطق شهری هم ۲۴۰ میلیون تومان و برای افراد ۱۲۰ میلیون تومان اوراق تسهیلات مسکن قابل خرید است و زوجین و افراد متقاضی وام مسکن میتوانند علاوه بر این ۸۰ میلیون تومان وام جعاله نیز دریافت کنند. هم چنین، عملیات های مهم قابل انجام از طریق ورود به این سامانه از جمله مشاهده صورتحساب، پرداخت آن و مشاهده بدهی ها را توضیح دادیم. وام ازدواج با اخذ یک ضامن معتبر و سفته بهازای هر نفر، قابل دریافت است. سود وام ۱۸ درصد و حداکثر زمان بازپرداخت ۳۶ ماه است. مهمترین ضرورت تشکیل بانک ملی، استقلال نهاد اقتصادی و به تبع آن نهاد سیاسی کشور بود در حقیقت رویۀ پرداخت وامهای کلان توسط بانکهای روس و انگلیس و گروکشی منابع اقتصادی کشور در زمان ناصرالدین و بعد در دورۀ مظفری باعث انحطاط اقتصادی کشور شده بود. از طرف دیگر، بیان کردیم که کاربران می توانند با مراجعه به بخش سوالات متداول سایت پیشگامان پویا ، سوال های مهم و پر تکرار به همراه پاسخ آن ها را مشاهده کنند.

این بانک با فعالیتهای خود به رقیب جدی بانک شاهی تبدیل شد. این گونه به دلیل پرداخت زودهنگام، تخفیفی هم رای شما در نظر گرفته خواهد شد. 7.7 درصد (8 هزار و 221 میلیارد تومان) از منابع ریالی بانک به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نگهداری میشود.بخش عمده مطالبات بانک کشاورزی از بانکها و موسسات اعتباری منابع ارزی است و به همین دلیل در محاسبات مصارف ریالی بانک قرار نمیگیرد. طبق مصوبات هیات دولت تمامی تسهیلات امهال در طبق معوق قرار می گیرد و مابقی تسهیلات امهال شده متناسب با شرایطی که دارد در یکی از گروههای سر رسید گذشته و یا معوق قرار می گیرد . این خبر بیش از همه افرادی که در دو بانک قرض الحسنه مهر ایران و بانک قرض الحسنه رسالت سپرده گذاری حدود 10 تا 20 میلیونی چندماهه – 2 تا 3 ماهه – کرده و در انتظار رسیدن معدل حساب به حد نصاب برای دریافت وام 30 میلیون تومانی بودند – یا سپرده ثابتی در بانک نداشته اند اما گردش و مانده حساب آنها در سطحی بوده که واجد شرایط دریافت وام 30 میلیون تومانی شده اند – را خوشحال خواهد کرد و این افراد را باید خوش شانس تر نامید چرا که با مصوبه جدید بانک مرکزی سقف وامی که می توانند دریافت کنند با اندکی صبوری و حفظ سپرده خود در این دو بانک از 30 میلیون تومان به 50 میلیون تومان خواهد رسید.

افرادی که قبل از این، از تسهیلات بانک مسکن یا سایر بانکها برای خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم­الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده کردهاند مشمول این نمونه از وام مسکن جوانان نخواهند شد. وام مسکن این بانک با نام طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران هم شناخته میشود که شرایط تقریبا مناسبی را در اختیار زوجهای متفاضی قرار میدهد. شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا خدمت جدیدی و مناسبی را در اختیار کاربران بانک ملی قرار داده است. یک میلیون تومان در تهران جمعآوری شد و پرداخت یکمیلیون تومان دیگر را میهنپرستان آذربایجان متعهد گردیدند».(۵) بااینحال تلاشها برای ایجاد بانکی مستقل از بیگانگان از همان ابتدا آرزوی بسیاری از مردم و گروههای مختلف بود و هر چند در اولین مجلس شورای ملی نیز به دلایلی تحقق نیافت. سقف فردی تسهیلات مسکن، مبلغ جدیدی است که شورای پول و اعتبار مصوب کرده و ما نیز به شعب خود ابلاغ کردیم. قانون اجازه تاسیس بانک ملی ایران در 14 اردیبهشت 1306 بهوسیله مجلس شورای ملی تصویب شد. اگرچه موانعی از جمله مانند عدم اطمینان و امنیت در سرمایه­ گذاری، کارشکنی ­های بانک استقراضی و بانک شاهنشاهی، نقش دولت، دربار و مستبدان در عدم تأسیس بانک و نبود علم و ثروت باعث شد، افتتاح و تاسیس این بانک چند سال به تعویق افتد.