شاخص بورس قرمز شد – فراسرمایه

درپاسخ به این سوال که آیا قبل از تسویه تسهیلات خرید یا فروش ملک در رهن بانک امکانپذیر است باید گفت جهت فروش ملکی که در رهن بانک قرار دارد خریدار ابتدا می بایست درخواست فک رهن را مطرح نماید چرا که تا زمانی که ملک از رهن آزاد نشود سند به نام خریدار جدید منتقل نمی گردد چنین معامله ای(فروش ملک)معمولا از طریق وکالت و به صورت قولنامه ای انجام می گردد و در آن فروشنده شخص خریدار را وکیل قرار می دهد تا هر زمان اقساط وام تسویه شد خریدار بتواند ملک را به نام خود درآورد چنین معامله ای باید با رضایت و اطلاع بانک(مرتهن)صورت گیرد چرا که خرید و فروش بدون فک رهن طبق قانون مخالف منافع بانک است. در این صورت میتوان گفت که قیمتها به عدد واقعی نزدیک هستند. آیا وثیقه گذاشتن ملک مورد رهن به صورت مشترک با سایر بانکها امکانپذیر است؟ درپاسخ بایدگفت توثیق مازاد بر ارزش ملک که در رهن مشترک بانکها است پس از ارزیابی و بررسی مجدد توسط بانک امکانپذیر است البته مشروط به اخذ موافقت بانکی که ابتدائا ملک را در رهن گرفته و مبنی بر اینکه هرگاه هر یک از تسهیلات دریافتی نزد هر یک از بانکها معوق شود کلیه بدهی های دو سند رهنی تبدیل به دین حال شود و یکجا اجراییه صادر شود.

دلیل سوم این که به دلیل عدم وجود یک بازار رسمی سرمایه یا بورس، بانکها تنها مراجعی اند که اعطای تسهیلات و سایر فرصتهای سرمایهگذاری را برای بخش خصوصی فراهم مینمایند. وحید شقاقیشهری، اقتصاددان با بیان اینکه بانکها راحتطلب هستند، گفت: بانکها در ایران اکثرا دولتی هستند و حتی بانکهای خصوصی و خصولتی هم به نحوی دولتی محسوب میشوند، زیرا مجوز آنها را هم دولت داده است، هیاتمدیره بانکها هم اغلب راحتطلب هستند و ضعف در سیستم بانکی مشهود است و هنر این بانکها تنها این است که زمان پرداخت تسهیلات خرد و کلان به دنبال وثیقه باشند و این کار مهمی محسوب نمیشود. به این ترتیب اگر در ساعاتی که شما به سایت مراجعه نمی کنید نیز بانک مورد نظر به لیست بانک های دارای بودجه در استان شما اضافه شود شما چیزی را از دست نداده اید و ما برای شما درخواستتان را ثبت می کنیم. در شهرهای بزرگ سقف وام مذکور در سال پنجم و سال پانزدهم به ترتیب ۳۵۰ میلیون و ۸۵۰ میلیون تومان است. یکی دیگر از اتفاقات خوبی که برای وام مسکن سال ۱۴۰۰ خواهد افتاد این است که مبلغ ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت از منابع داخلی بانکی در قالب تسهیلات پرداختی و از طرفی ۱.۲ میلیون واحد مسکونی شهری و روستایی در قالب تسهیلات ۳۰۰ میلیونی به متقاضیان واجد شرایط ارائه میشود.

در مقابل نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با چهار هزار و ۱۵۰ واحد، سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با سه هزار و ۲۹۹ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با یک هزار و ۸۹۸ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با یک هزار و ۵۵۰ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۴۹۴ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۴۳۳ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۳۴۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و ۳۴۴ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۳۱۹ واحد، ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۲۹۲ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با یک هزار و ۲۱۳ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با یک هزار و ۲۱۲ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند. معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: تاکنون ۲۳۰ هزار نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن برای سال ۱۴۰۰ در سامانه اقدام ملی ثبتنام کردهاند و متقاضیان تا پایان شهریورماه مهلت دارند که ثبتنام خود را انجام دهند. در سه ماه آخر سال 2013 تعداد کل سپرده گذاران کاهش یافته و از 3402،417 به 2،695،139 نفر رسید.

بعد از تسویه تسهیلات چنانچه بانک و دایره حقوقی بانک جهت فک رهن همکاری ننمایند و از آزادسازی وثیقه استنکاف نماید راهن باید جهت پیگیری عدم همکاری بانک به دادگاهی که ملک مورد رهن در آنجا است مراجعه نماید اما دقت داشته باشید این نوع معاملات باید در کمال دقت و آگاهی انجام گیرد چرا که فروشنده ممکن است ملک را به چندین نفر از طریق قولنامه بفروشد پس لازم است یک چنین معامله ای تحت نظارت شخص آگاه به مسائل حقوقی و با استفاده از دانش و تجارب وی انجام دهید تا دچار حواشی ناشی از مسائل حقوقی نشوید. به علاوه نتایج به دست آمده گویای آن است که تخصیص بیشتر از حدود 6 درصد از منابع مالی غیر تبصره ای بانک به فعالیتهای زراعت‘ باغداری و دامداری به عنوان جزئی از اهداف توسعه ای بانک‘ موجب کاهش قابل ملاحظه درآمدهای بانک می گردد چرا که این گروه از فعالیتهای تولیدی همراه با ریسک بیشتری می باشند.