سیاست خارجی کنش پذیر مناسب جمهوری اسلامی ایران نیست

خبرگزاری ایرنا: شماری از مقامهای دولت پیشین آمریکا روز سه شنبه اظهارات حجت الاسلام «مجتبی ذوالنور» نماینده جبهه پایداری را که مدعی اعطای حق شهروندی به دو هزار و ۵۰۰ ایرانی طی مذاکرات برجام شده بود، رد کردند. همزمان با انتخاب یک زن برای پست سخنگویی وزارت امور خارجه، برخی خبرها هم حکایت از آن دارد که محمد جواد ظریف پس از رایزنی با منصوره شریفی صدر، معاون سفیر ایران در توکیو و مدیرکل فعلی حقوق بشر و زنان وزارت خارجه، حکم وی را به عنوان نخستین سفیر و نماینده دایم زن ایران در ژنو صادر خواهد کرد.

حال آنکه این گفته در تناقض با اعلامیههای گروههای حقوق بشری بود و اعتراض برخی مقامات وزارت خارجه آمریکا را نیز در پی داشت. البته خطای راهبردی دولت در دوره دوم تغییر روشی بود که برای مقابله با کارشکنان داخلی داشت.

اين نوسانات که نشاندهنده کاهش «ارزش پول ملي» است، حجم انتقادات اقتصادي به احمدينژاد را افزايش داد.در مجموع، با مقايسه دو دولت احمدينژاد اين نتيجه بهدست ميآيد که احمدينژاد از نظر حمايتهاي سياسي در دولت اولاش، شرايطي به مراتب مطلوبتر داشت که از اين نظر در دولت دوم به لغزندهترين وضع ممکن رسيده است.اما با مقايسه شخص احمدينژاد در دو دوره، به نظر ميرسد اشراف وي نسبت به اداره کشور در دوره دوم بسيار بيشتر شده است.وي در دوره دوم ریاستاش از سال 90 به بعد، از اجرای تصميمات شليکي و برخي سخنان حاشيه ساز فاصله گرفته است.

در اين مدت، ثبات کابينه وي نيز بيشتر شده و از برکناريهای سريع و ضربتي ديگر خبري نيست که بهنظر ميرسد جميع اين مسائل، نشانه اين است که وي در دو سال پاياني خود عمق نگاه بهتري نسبت به اداره کشور بهدست آورده است.

همانطور که آمریکا تلاش کرده است تا خلا قدرت در اروپای شرقی را پس از عقب نشینی ارتش سرخ در این منطقه پر کند، سعی کرد تا خلا قدرت در برخی از کشورهای خاورمیانه همانند عراق، لیبی، سوریه را که دچار بیثباتی و آشوب شدهاند را نیز با حضور خود پر کند. به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که دولت واشنگتن گفتگوهایی را با مسکو و کی یف درباره تشدید حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین انجام داده است.

سخنگوی کاخ سفید می گوید نمی تواند درباره گزارش ها مبنی بر تجهیز اوکراین به تسلیحات کشنده اظهارنظری کند اما واشنگتن با مسکو و کی یف درباره حضور نظامیان روس در مرز اوکراین صحبت کرده است. جدا از اینکه جنگ بین آمریکا و چین از نظر واقعگرایی احتمال دارد، دورنمای درگیری و هراس از نفوذ رو به رشد چین در آسیا توصیفکننده تأکید فزاینده دولت اوباما بر مسائل آسیا و چین است.

از طرف دیگر، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد پنجشنبه از پاسخ آمریکا به پیشنهادهای روسیه درباره تضمینهای امنیتی استقبال کرد و گفت: «من از پاسخ مکتوب وزیر بلینکن به پیشنهادهای امنیتی روسیه استقبال میکنم». این نوشتار درپی پاسخ به این پرسش است که چه شاخص ها و عواملی در بحران اوکراین بر رهنامه نظامی روسیه تأثیر داشته است.

به نظر بعضی کارشناسان، احیای سیاست خارجی افغانستان در بیشتر از چهل کشور جهان، عزم و اداره قوی و تصامیم معقول در رهبری وزارت امور خارجه که منجر به گسترش سیاست خارجی افغانستان گردید از دست آورد های عمده دوران کاری دکتور عبدالله در وزارت امور خارجه می باشد و اتهاماتی وجود داشته بر اين که در دوران وزارت دوکتر عبدالله در بسياری از سمت های کليدی وزارت خارجه و سفارتخانه های افغانستان در کشورهای مختلف جهان افراد متعلق به گروه خاصی بر آن مسلط و کار می کردند.

در هفته های گذشته گروه هایی از غیرنظامیان در نقاط مختلف شهر “کیف” اوکراین گرد افسران بازنشسته ارتش و باتجربه های نظامی جمع شدند و آموزش نظامی دیدند. در حالی که همین دولت در دوره اول به خوبی توانست بخشهای مختلف را مدیریت کند، بهطوری که میتوان گفت دولت اول روحانی خوب عمل کرد و نمره قبولی گرفت.

همچنان در جلسه، فیصله به عمل آمد تا به منظور رسیدگی به عریضۀ حاجی جنت گل ، هیئت چهارنفری کمیسیون به ولسوالی موسهی رفته، موضوع را مورد بررسی قراردهند. و باز هر کاری که انجام دهیم به عنوان بخشی از جامعه بینالمللی عمل خواهیم کرد.

سیاست خارجی دولت اوباما در تلاش برای تغییر جهان نیست، بلکه جهان را آنگونه که هست میپذیرد. کتاب اقتصاد سیاسی و سیاست خارجی برای چه کسانی مناسب است؟ اینها همان اقداماتی است که کسانی که در تامین امنیت ما نقش دارند آن را ضروری میدانند». روزنامه ها به گفته های مقامات اشاره می کنند که به نظ در خصوص احتمال قربانیان بیشمار هشدار داده اند، بر اساس تاییدیه آنها قربانیان در بین ساکنین غیر مسلح ممکن است از ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر و در بین نظامیان اوکراین از ۵ تا ۲۵ هزار نفر و در بین سربازان روسی از ۳ تا ۱۰ هزار نفر باشد.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بیان مواضع هفتگی با اشاره به سیزدهمین مجمع عمومی این حزب، گفت: در این مجمع عمومی که پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ در قم برگزار خواهد شد، عملکرد سه ساله اخیر حزب و نیز ارزیابی از وضعیت جاری کشور، منطقه و جهان ارائه خواهد شد. یکی از هدفهای دولت در همین بحث تورمی که شما اشاره کردید یک طرفش کنترل نقدینگی است، یک طرفش بهبود و رونق فضای کسب و کار و تولید است.

با رویکارآمدن باراک اوباما که با وعده تغییر به ریاست جمهوری ایالات متحده رسید، تمرکز و جهتگیری راهبردی این کشور از خاورمیانه به شرق دور ابعاد جدیدی بهخود گرفت، بهگونهای که اوباما در سالهای ریاست جمهوری خود تلاش زیادی انجام داد تا توجه و منافع ایالات متحده آمریکا را بهسوی آسیا- اقیانوسیه معطوف کند. منافع ملی جمهوری اسلامی ایجاب میکند که از راهبردهایی در سیاست خارجی استفاده شود که منجر به حفظ و ارتقای جایگاه ساختاری نظام سیاسی شود.

گرچه با توجه به تهدیدات خارجی و محدودیت ها، ایران در سیاست خارجی خود بیشتر منافع دفاعی و امنیتی را در اولویت داشته است. یک دیپلمات سابق و مشاور سیاسی در یک مرکز استراتژیهای دفاعی اوکراین در این باره گفت که وجود نیروهای داوطلب به این معنا است که هم وطنان و زنان کشورش دیدگاه های پوتین را در باره اوکراین رد میکنند.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرده است که حادثه فوق در حدود ساعت ۰۳:۴۰ صبح امروز به وقت محلی (۰۵:۲۰ به وقت تهران) در زمانی رخ داد که عامل این حمله در آغاز شیفت کاری خود، اسلحهاش را تحویل گرفته بود. همچنین ادعا شده بود که مسکو از بحران مهاجران در مرزهای بلاروس برای انحرف افکار عمومی از تدارک نظامی برای حمله به اوکراین استفاده می کند.