«روحانی واقعا رئیسجمهور بدشانسی بود

روز جمعه نیز «جاش روجین» ستوننویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در یادداشتی به این مسئله پرداخت و گفته بود که عبدالله دوم شاه اردن از زمان دیداری که در ماه جولای گذشته با جو بایدن رئیسجمهور آمریکا در کاخ سفید داشت، هدایت یک عادیسازی منطقهای سریع را با دولت بشار اسد رئیسجمهور سوریه آغاز کرده است. در این نشست، وزرای امور خارجه مصر و سوریه برای اولین بار در یک دهه گذشته دیدار کردند.

همچنین این اقدام به لبنان که با شدیدترین رکود داقتصادی تاریخ مدرن مواجه است، کمک خواهد کرد. کشور ترکمنستان همسایه ایران است و ما با انعقاد قرارداد گازی روابطمان با ترکمنستان را تقویت کردیم و این موضوع قطعا به نفع کشور است. این درگیریها که حدود یک دهه به طول انجامید، موجب کشته شدن صدها هزار نفر، آواره شدن حدود نیمی از جمعیت سوریه و و مهاجرت میلیونها نفر به کشورهای همسایه و اروپا شد.

همانطور که اشاره کردید، من در ایام تبلیغات انتخاباتی، به مردم بزرگ ایران وعده داده بودم که علاوه بر برنامه چهارساله دولت تدبیر و امید، برنامه کوتاهی هم برای یک دوره 100 روزه داشته باشم و در پایان 100 روز کار دولت، عملکرد دولت را در طول آن 100 روز، به ملت عزیز گزارش دهم. منصور معظمی معاون اسبق بازرگانی و امور بینالملل وزارت نفت در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به قرارداد سوآپ گازی ایران، ترکمنستان و آذربایجان بیان کرد: قبل از بررسی قرارداد جدید سوآپ گاز ابتدا خدمتتان عرض میکنم که هر اقدامی که امنیت ملی ایران را افزایش داده و ارتباطات بینالمللی ایران را گسترش دهد، در راستای منافع ملی تعریف شده و اقدام ارزشمندی است.

این خبرگزاری در تحلیل خود میافزاید، این تقاطع مرزی زمانی محل عبور روزانه صدها کامیون بود که کالاهایی را بین اروپا، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس جابهجا میکردند. از سال 2019 تا 2020 صادرات امارات به ترکیه بیش از110 درصد و کل تجارت بین دو کشور نیز 21 درصد افزایش یافت.

شورشیان مخالف اسد همچنان در بخشهایی از شمال سوریه حضور داشته و تحت حمایت ترکیه قرار دارند. این واقعیت، تغییر جهتی از اخراج سوریه از اتحادیه عرب و حمایت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن از شورشیان در خاک سوریه محسوب میشود. اما اینگونه استنباط میشود که آقای روحانی سکوت کردهاند چون در این چند ماه مسائلی رخ داده و هجمههای زیادی به دولت ایشان شده است ولی واکنشی ندارند.

درست است که بخش زیادی از صادرات غیرنفتی سهم بخش غیردولتی است، اما مدیریت واردات در کنترل دولت است و کوتاهی دولت سبب خروج بخش زیادی از منابع ارزی کشور در سالهای اخیر برای واردات کالاهای غیرضروری شده و سوءمدیریت بانک مرکزی هم سبب عدم بازگشت بخشی از منابع حاصل از صادرات غیرنفتی شده و دولت نباید کمکاری خود در هدر دادن منابع ارزی را به پای کمتر بودن درآمد نفت نسبت به دولت قبل بنویسد.

خبرنگار العالم تصریح کرد جلسه امروز پارلمان عراق برای انتخاب رئیسجمهوری به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان به جلسه مشورتی برای تشکیل کمیتهها تغییر یافت و بالاخره نیز پایان یافت.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: دکتر رئیسی برای روابط خارجی و حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی اهمیت ویژهای قائل است و از هر ابتکاری که به توسعه همکاریهای جمهوری اسلامی ایران با تک تک کشورهای جهان کمک کند، استقبال میکنند. در جلسۀ کمیسیون سمع شکایات به ریاست عبیدالله خان بارکزی و اشتراک مسؤلین وزارت شهر سازی ، معین وزارت معدن ،معین شهرداری کابل ، رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی ، رئیس شورای ده سبز و تعدادی از عارضین تدویر یافت.

به گزارش ايرنا به نقل از گزارش روز شنبه روزنامه ایندیپندنت، پیش از این دونالد ترامپ درخواست کرده بود تمامی سفرای آمریکا در سراسر جهان که توسط باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا منصوب شده بودند، تا اواسط 20 ژانویه دفتر کار خود را ترک کنند و افزوده بود مهلتی در این راستا وجود ندارد. مقامات بایدن که مدتها با تلاش برای مذاکره مجدد درباره توافق مخالف بودند، اکنون میخواهند آن را “طولانی و تقویت” کنند.

معظمی اظهار داشت: تجارت گاز یک موضوع دو بعدی است و علاوه بر اینکه منجر به افزایش درآمد ارزی میشود، قدرت چانهزنی کشورها در صحنه سیاسی بینالمللی را نیز افزایش میدهد و به نوعی همگرایی و وابستگی سیاسی متقابل را نیز به همراه دارد. در روزهایی که مذاکرات ایران و عربستان نگاههای بسیاری را بهخود معطوف کرده ،شبکه آلمانی دویچه وله ادعا کرده که یک هیأت سعودی نیز به تهران سفر کرده است.

امیدوارم که دولت جدید بتواند از چالشهایی که پیشروی کشور است، به خوبی عبور کند. طبق این یادداشت، «سالم المسلط» رئیس گروه موسوم به «ائتلاف ملی معارضان سوریه»، ماه گذشته، در صدر هیأتی وارد واشنگتن شده است تا دولت آمریکا و جامعه بینالملل را به ادامه اعمال فشار علیه نظام سوریه ترغیب کند.

در چنین شرایطی محتملترین سناریو برای دولت بایدن میتواند بازگرداندن استراتژی سهجانبه اوباما در ایجاد بزرگترین ائتلاف با متحدین علیه چین باشد. معاون اسبق بازرگانی و امور بینالملل وزارت نفت گفت: به بیان دیگر ایران میتواند با توسعه تجارت گاز، کشوری را به منابع گازی خود وابسته کند که این موضوع از این جهت ارزشمند است که وابستگی سیاسی برای طرف مقابل ایجاد میکند.

افرادی همچون «دانیل درزنر» (استاد سیاست بینالملل دانشگاه تافتس) یا «آندرس استفانسون» (استاد تاریخ دانشگاه کلمبیا) باور دارند که تمرکز بر مسائل ضروری و مهم بهجای پرداختن به مسائل حاشیهای و سیاست خارجی عملگرایانه میتواند در بازگشت آمریکا به جایگاه ویژه و پیشین خود در عرصه جهانی مؤثر باشد.

این موضوع بدان معنا نیست که ایران باید به دنبال تسلیحات هسته ای باشد، اما پاسخ نامناسب به تحریم های آمریکا (فارغ از احیای مجدد برجام) باعث خواهد شد در آینده مقامات کاخ سفید رفتار های گذشته خود در سیاست سخت گیرانه علیه تهران را تکرار کنند.

تحریمهای آمریکا علیه دمشق که در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور تشدید شدند، همچنان مانع بزرگی بر سر فعالیتهای تجاری سوریه محسوب میشوند. با وجود پیروزی قاطع اسد در انتخابات امسال، غربیها همچنان لفاظیهای خود را علیه دولت دمشق ادامه دادهاند اما رهبران کشورهای عربی در حال کنار آمدن با این واقعیت هستند که او همچنان جایگاه محکمی در سوریه خواهد داشت.