دولت ترامپ مسئول مرگ و عذاب مردم ایران است

خبرگزاری میزان – کشورهای ثروتمند غربی در راستای سیاستهای امپریالیستی خود، کشورهای فقیرتر را از دسترسی به واکسن محروم میکنند یا این واکسنها را ۲ برابر قیمت به آنها میفروشند. به نوشته پولیتیکو، کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا، هدف از تحقیقات خود را بررسی این موضوع اعلام کرده است که آیا دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در جریان انعقاد توافق هستهای با ایران و مبادله زندانیان با این کشور، منافع آمریکا را در نظر گرفته است یا خیر.

این مقام مدعی شده: «اکنون زمان آن است که ایران تصمیم بگیرد که آیا آمادگی اتخاذ این تصمیمات را دارد یا خیر». به گزارش اکوایران، مقامات دولت بایدن روز دوشنبه گفتند که ایالات متحده و متحدان اروپایی آن در آستانه احیای توافقیاند که محدویتهایی را برنامه هستهای ایران را برقرار میکند، اما مدعی شدهاند اکنون این دولت جدید در تهران است که باید تصمیم بگیرد آیا پس از گذشت ماهها مذاکره، مایل است بسیاری از تجهیزات هستهای خود را در ازای لغو تحریمها کنار بگذارد یا نه.

راهبرد کلان سیاست خارجی دولت ترامپ: تغییر یا تداوم؟ راهبرد محور آسیا با تمرکز بر تلاشهای آمریکا در مناطقی از جهان که بزرگترین تهدیدهای نظامی و ثروت اقتصادی را دارد، دلیل روشنی بر پیروی دولت اوباما از آموزههای واقعگرایی است. او که نگران تهدید نظامی روسیه به کشورش (اوکراین) است خود را موظف میداند که بخشی از نیروهای داوطلب اوکراین باشد.

اصل 3 بند 11 – تقویت کامل بنیه دفاع ملی از طریق آموزش نظامی عمومی برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی و نظام اسلامی کشور. حالا آقایان در گزارش گفتند؛ لیکن آن چیزی که مصوبهی قانونی بود برای کمک به تولید، تحقق پیدا نکرده. این برنامه چیزی است که پیشینیان اوباما سعی در روشن ساختن آن کرده بودند، اما اوباما آن را عملی کرد؛ همچنین این سیاست را به علت محدودیت بودجه دفاعی به سختی پیگیری می­کند.

اما چنین عملی خطرات سیاسی قابل توجهی نیز به همراه دارد. همچنین شمخانی در توئیت دیگری نوشت: انتفاع اقتصادی واقعی، مؤثر و قابل راستیآزمایی ایران، شرط لازم برای شکلگیری توافق است. در شرایط جدید اقتصاد ایران، موانعی نظیر قوانین بیثبات و مقررات غیر قابل پیشبینی، جایی ندارد. دولت جدید میتواند از دستاوردهای بینالمللی کشور بویژه در به انزوا کشاندن دولت ترامپ در مجامع جهانی همچون شورای امنیت سازمان ملل متحد حداکثر استفاده را ببرد.

از نگاه جو بایدن، احیای برجام -و همراه با آن اعمال محدودیت بر برنامه هستهای ایران- میتواند به یک وعده بزرگ انتخاباتی او جامه عمل بپوشاند و اختلالی را که ترامپ در توافق اولیه ایجاد کرد، ترمیم کند. رسانه ملی برای جهاد تبیین و معرفی کارآفرینان بزرگ به نسل جوان، کارهای زمین مانده زیادی دارد. در چنین فضایی است که وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در جدیدترین موضعگیری خود پیرامون مذاکرات وین گفت: «یکی از موضوعات اساسی ما برای لغو تحریمها، گرفتن تضمینها است.

حالا در شرایطی که ایران با یک برنامه مدون، شرط ازسرگیری تعهدات برجامیاش را رفع مؤثر همه تحریمها اعلام کرده، این امریکاست که دست پیش میگیرد تا برعهدشکنیهای خود خطی از فراموشی نقش زند. وی همچنین ادامه داد: به تمام برادران خود در جهان عرب و اسلام می گویم اگر متحد شویم، می توانیم فلسطین را به دست آوریم، اما وقتی به شرایط منطقه نگاه میکنیم می بینیم که متاسفانه کشورهای منطقه با هم مشکل و اختلاف دارند و این اختلاف ناشی از توطئه استعمار، آمریکا و صهیونیسم است.به عنوان مثال در زمان حکومت شاه در ایران، غرب پیشنهاد برنامه هسته ای به شاه داد ولی چرا امروز همه چیز عوض شده است؟

در همین حال، رویکرد آقای ترامپ – تشدید تحریمها – به اقتصاد ایران آسیب زد، اما نتوانست مانع توسعه هستهای ایران و سیاستهای منطقهای اش شود. این ارزیابی با اذعان به اینکه دولت بایدن خود را در چنین موقعیتی میبیند آغاز میشود، زیرا در سال ۲۰۱۸، سلف او، دونالد ترامپ، ایالات متحده را بهطور یکجانبه از برجام خارج کرد و اگرچه ایران در ابتدا با خویشتنداری پاسخ داد، اما از آن زمان به بعد غنیسازی اورانیوم را افزایش داده است، تا جایی که اکنون میتواند در عرض چند هفته به آستانه هستهای برسد (به جای زمان گریز یکساله تحت برجام).

مساله دیگر، توطئه ایست که در نتیجه یک کارزار تبلیغاتی آغاز شده. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن اظهار کرده مذاکرات به نقطهای رسیده که رهبران سیاسی باید تصمیم بگیرند که آیا با عناصر کلیدی توافقی موافقت میکنند که اساسا شرایط بازگشت به برجام را فراهم میکند. این مقام ارشد گفته همانند توافق اولیه، توافق جدید هم برنامه توسعه موشکی ایران را محدود نخواهد کرد.

و در حالی که برخی عمیقاً تردید دارند که ایران در نهایت با شرایطی که اکنون مورد بحث قرار می گیرد موافقت کند، مقام مذکور در وزارت امور خارجه آمریکا گفته «در صورت اتخاذ سریع چنین تصمیمی، میتوانیم مسیری را برای رسیدن به توافق پیدا کنیم». دوران انتظار برای رفع تحریم و شرطی کردن سرمایهگذاران تمام شده و به تاریخ پیوسته است.

دولت اوباما با مشارکت فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه توافق کرد که ایران غنی سازی اورانیوم را تا سال ۲۰۳۱ در ازای لغو تحریم های اقتصادی به ارزش ده ها میلیارد دلار محدود کند. در همین راستا دومین تحول مهم را باید تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال بحران گرجستان و روسیه بر سر مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی دانست.

اقتصاد ایران با پشت سر گذاشتن یک دهه پر از عبرت، در قرن جدید راه خود را به سوی ایران قوی باز میکند. به گزارش جام جم آنلاین، در یک کتاب جدید ادعا شده «دونالد ترامپ»، رئیسجمهور سابق آمریکا بعد از ابتلای «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس به کرونا معتقد بود که او ممکن است بمیرد.

سوزان رایس که از ثروتمندترین اعضای تیم کاخ سفید بایدن است ، از زمان کار قبلی خود در کاخ سفید در دوران دولت اوباما ، به طور چشمگیری ثروت خود را افزایش داده و در پرونده جدید افشای اطلاعات خود که صبح شنبه منتشر شد گزارش کرده است که دارایی های مختلف وی مجموعاً بین 36 تا 149 میلیون دلار ارزش دارد.

پس از 11 فوریه اوباما نشان داد که در حال پیدا کردن راه درست حمایت از امواج دموکراتیک است و بعد از انتخاب محمد مرسی به ریاست جمهوری، طی پیامی به او تبریک گفت؛ همچنین با وجود نگرانی از پیوند­های اخوان با حماس، روابط و کمک­های عادی خود را هم حفظ کرد.

چه آنکه بعد از گذشت یک سال از دستیابی به برجام، بانکهای اروپایی تمایلی برای مبادله با ایران به دلیل ترس از قوانین سازمانهای اجرایی امریکا و محدودیتهایی که این کشور برای معامله با ایران گذاشته بود، نداشتند. تصویری که در آن، راه سرمایهگذاری و تولید به روی کارآفرینان و فنآفرینان ایرانی باز است و صادرکنندگان خطشکن محصولات ایرانی، در حال برنامهریزی برای چندبرابرکردن تولید و صادرات و افتتاح نمایندگی در قارههای دیگر هستند.

دهه جدید، دهه شرکتهای دانش بنیان و صادرات محصولات دانش بنیان با فناوریهای پیشرفته است. در جنگ اقتصادی دهه ۹۰ البته اقتصاد ایران آسیب فراوانی دید، رشد اقتصادی و سرمایهگذاری خالص به صفر رسید و فشار بسیار شدیدی به معیشت مردم وارد آمد.

امریکا که ناکامیاش در پیگیری سناریوی فشار علیه ایران، راهکاری همچون بازگشت به برجام را پیش پایش قرار داده است، حالا همزمان با ورود گفتوگوهای وین به مراحل حساس و تعیینکننده، رفع تحریمها را به بازگشت ایران به تعهدات برجامیاش گره میزند. قوانین هم که زیاد دارید و سیاستهای اصل ۴۴ را باید رصد بکنید، ببینید چقدر واقعاً پیش دارد میرود.

عصر ایران- دولت حسن روحانی با همه حرف و حدیثها و بالا و پایینهایی که مخصوصا از اردیبهشتماه ۹۷ (امضای ترامپ زیر برگه خروج آمریکا از برجام) تجربه کرد، به پایان رسید و حالا جزیی از تاریخ نظام مدیریتی جمهوری اسلامی ایران بهشمار میرود. زمانی حسن روحانی دولت را از محمود احمدی نژاد تحویل گرفت، حجم کل نقدینگی موجود در اقتصاد ایران حدود 479 هزار میلیارد تومان بوده است و اکنون که در حال تحویل دولت به سید ابراهیم رئیسی است، حجم نقدینگی به بالغ بر 3 هزار و 705 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این یک توافق «طولانیتر و قویتر» که شامل توسعه موشکی ایران نیز میشود، نخواهد بود که تیم بایدن زمانی خواستار آن شد. این را از خودشان بپرسید. آقای قالیباف معتقد بود که اگر کسی وعده میدهد که پس از پیروزی در انتخابات، سیاست خارجی جمهوری اسلامی را تغییر میدهد دروغ گفته است. مواضع بحثبرانگیز امریکاییها پیرامون برجام امری نیست که بتوان، چالشهای فراروی آن را به صرف اراده این کشور در رفع تحریمها منحصر کرد.