در حقیقت بودجه را دو سقفی دیدند

او با بیان اینکه زمینه دعوت از هیاتی ایرانی از طرف شورای همکاری تجار کانادا (به عنوان نهاد مقابل اتاق مشترک ایران و کانادا) وجود دارد گفت: درخواست ما این است که دولتهای ایران و کانادا با این موضوع مخالفتی نداشته باشند و این هیات بتواند با یک توافق ضمنی به کانادا سفر کند.

در نشست هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا در اتاق ایران، ضمن بحث درباره برقراری دوباره مبادلات تجاری میان دو کشور، سه پیشنهاد شامل تشکیل اتاق فکر با محوریت هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا، معرفی رایزن افتخاری این اتاق به دولت کانادا و همینطور جلب موافقت ضمنی دولتهای دو کشور برای عدم مخالفت با اعزام هیاتی از ایران به دعوت شورای همکاری تجار کانادا برای سفر به این کشور مطرح شد.

بنابراین اصلاحطلبان باید از رویکرد قبلی خود برگردند و این خطمشی جدید را مطرح کنند. همهی اینها در کنار هم یک مقدار آمریکا را با چالشهای جدید مواجه کرده است. علاوه بر این، پس از حمله ترامپ به مک کین در جریان رقابتهای انتخاباتی، یکی از مدیران هریتیج خواستار کنار گذاشتن ترامپ از جریان رقابتهای انتخاباتی شده بود. اما رکود حاکم بر روابط سیاسی دو کشور مانع از انجام فعالیتهای تجاری شده است.

منابع عراقی گزارش دادند که در پی مشاجره گروههای سیاسی حال «محمود المشهدانی» وخیم شد و به بیمارستان «ابن سینا» در منطقه خضرا انتقال یافت. نظر آهاری، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه هم در این جلسه با تاکید بر اینکه دیپلماسی اقتصادی بخش مهم و غیرقابل تفکیک سیاست خارجی است و وزارت خارجه موظف است زمینه تحقق آن را فراهم کند، در رابطه با روابط ایران و کانادا گفت: اگرچه دولت کانادا روابط تاریخی خوبی با ایران داشته اما حتی وقتی این روابط در اوج خود بوده هم به دلیل حجم بالای تجارت کانادا با آمریکا و همینطور مسافت زیاد میان دو کشور، کانادا هیچ وقت جز 5 شریک نخست تجاری ایران نبوده است.

همچنین با توجه به اینکه سیستم کنونی بر آن است که بر آینده دهه پیشرو در ایران مسلط باشد، میداند که باید رفتارها و کنشها را تحت تاثیر درآورد. برای اینکه مردم دغدغه خاطر پیدا نکنند؛ دولت تصمیم دارد یارانه را به همین صورت تا پایان سال ادامه دهد؛ هر فکری که دولت دارد برای سال آینده است.

در حالی که عربستان سعودی در تئوری میتواند روابط خود را با اسرائیل نیز توسعه دهد، اما عملیاتی شدن این پیشنهاد با توجه به درخواستهای طولانی مدت عربستان از تل آویو برای پایان دادن به اشغال تمام سرزمینهای عربی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ بعید به نظر میرسد.

ناگفته نماند که خود مردم عربستان هرگز نزدیک شدن کامل به تل آویو را نمیپذیرند، بلکه آنها اسرائیل را بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه میدانند. رسانه های عربی رژیم اسرائیل جمعه شب فاش کردند که نظامیان ارتش این رژیم در یکی از پادگانها به جان هم افتاده و به شدت کتککاری کردهاند.

ایران و اسرائیل در المان های قدرت نظامی با یکدیگر تفاوت هایی بنیادین دارند. پکن این کار را از طریق ابزارهای مختلف اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک از جمله بستن قراردادهای موشکی بالستیک با عربستان سعودی و امضای توافقنامه همکاری ۲۵ ساله با ایران انجام داده است. در همین حال، عربستان سعودی از قبل مشغول جنگ پرهزینه خود در یمن بوده است، جایی که عملیات نظامی علیه حوثیهای مورد حمایت ایران، حدود ۲۶۵ میلیارد دلار هزینه داشته است.

قابل ذکر است، چین که در آخرین اجلاس سران سازمان همکاریهای اسلامی شرکت داشت، اولین نماینده خود را در ژوئن گذشته در کمیته نمایندگان دائم این سازمان منصوب کرد. زواوی با تاکید بر اینکه روابط ایران و فلسطین طی دهههای اخیر سختیهایی داشته است، تصریح کرد: من نمیخواهم به مشکلات میان ایران و فلسطین ورودی داشته باشم اما به نظر من، روابط ایران و فلسطین نیازمند تجدیدنظر جدی از سوی هر دو طرف است.

با تکیه بر تحلیل های صورت گرفته سرعت رشد نقدینگی بصورت متوسط ماهانه در ماه های ابتدایی ریاست جمهوری رئیسی بیشتر از ماه های آخر ریاست روحانی بوده است. در حالی که رشد متوسط ماهانه نقدینگی در چهار ماه ابتدایی ریاست رئیسی بیش از 3 درصد ثبت کرده است. نظر آهاری بر این اساس پیشنهاد تشکیل یک اتاق فکر برای امکانسنجی و مدیریت ظرفیتهای غیردولتی برای بهبود روابط تجاری با کانادا را مطرح کرده و گفت: احتیاج داریم تیم جدید در رابطه با کانادا یک هسته مرکزی تشکیل دهد که ترکیب این هسته مرکزی میتواند هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا به علاوه افراد مرتبط دیگر باشد.

علاوه بر این، برای عربستان سعودی، گزینههای جایگزین برای دستیابی به اهداف اقتصادی آن محدود است. اگر دولت بایدن بخواهد سطح نفوذ خود را در منطقه حفظ کند، نمیتواند اجازه دهد منطقه به صحنه رقابت شدید قدرتهای بزرگ تبدیل شود که در آن کشورهای خاورمیانه مجبور میشوند بین واشنگتن و پکن یکی را انتخاب کنند.

از این گذشته، ادامه گفتگوها بین ایران و عربستان سعودی با طرح پنج مادهای گستردهتر پکن برای خاورمیانه مطابقت دارد. در گذشته، چین علاقه خود را به دریافت وضعیت ناظر در این سازمان نشان داده است. پیش از وی هانی الحسن عهدهدار این سمت بوده است. وی افزود، سردار سلیمانی که در مبارزه با تروریستها در سوریه رشادت کرده بود، قهرمانی است که نامش هیچگاه از یادها نخواهد رفت.

این برنامه که بعدها به نام خود وی به برنامة فولبرایت (Fulbright Program) معروف شد، طی پنجاه سال حیات خود، یعنی تا سال 1996م. توانست امر تبادل حدود 250000 نفر در حوزة مبادلات فرهنگی میان آمریکا و سایر کشورهای جهان را میسر سازد. هلند یکی از کشورهای پر باران اروپایی است.

معمولاً اندیشکدههایی که در حوزه سیاست خارجی کار میکنند، یکی از پروژههای اصلیشان در رابطه با ایران است. عصر ایران؛ رضا کدخدازاده- ایران به همراه چهار کشور ترکیه، عراق، عربستان و مصر، به علل متعددی، در حال حاضر مهمترین و تاثیرگذارترین کشورهای منطقۀ خاورمیانه و جهان اسلام هستند. انتظار ما این است که وزارت امور خارجه زمینه همکاری را فراهم کند تا اتاق مشترک بتواند از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا مانند گذشته استفاده کند.

نظر آهاری تاکید کرد: آنچه بیش از همه باعث شده ما قدرت مانور خود را از دست بدهیم تعطیلی سفارتخانهمان در کانادا است. اخیراً، عربستان سعودی از نظر سیاسی و دیپلماتیک تحت تأثیر اقدامات همسایگان خود قرار گرفته است. هرچند دولت فعلی کانادا به اشکال مختلف به مقامات ایران اعلام کرده مترصد فرصتی برای برقراری و عادیسازی روابط است اما موقعیت سیاسی شکننده این دولت در میان احزاب داخلی کانادا هم مانع از اقدام جدی آن برای عادیسازی روابط با ایران شده است.

برخی صاحب نظران نیز معتقدند که تصمیم درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان واکنشی است به طرح دموکراتها برای استیضاح ترامپ و این نشان می دهد که اقدام دموکرات ها برای استیضاح ترامپ واقعا موثر بوده است. الخالدی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای عربی در واکنش به تصمیم ترامپ، از زبان تنشزا استفاده کردند، این پرسش را مطرح کرد که آیا این بالا بردن صدا، به یک اقدام عملی منتهی خواهد شد و مثلا آیا روابط خود را با آمریکا قطع خواهند کرد؟

کرباسی با تاکید بر ظرفیتهای مختلف اتاق ایران و اتاقهای مشترک برای توسعه همکاریهای اقتصادی با کشورهای دیگر گفت: جایی که بر سیاست محدودیتهایی بار میشود اتاق ایران و اتاقهای مشترک از این محدودیتها به دور هستند و میتوانند با استفاده از ظرفیتهای اقتصادی، مسیر سیاسی را نیز هموار کنند.