خبر واحد – ویکی شیعه

که به منظور تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با احکام اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. پس از دوره صفویه نیز نادرشاه پس از بازگشت از هند (۱۱۵۲ق)، در تهران مجلسی از علمای مذاهب تشکیل میدهد. پس از تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی، نخست در ۱۶ مهر سال ۱۳۴۱ش جلسهای با حضور امام خمینی و سایر مراجع قم تشکیل شد. از آن گذشته، حمایت رهبران انقلاب از شورای نگهبان قطعا به معنای حمایت بیقید و شرط و خدای ناکرده دفاع از استثنائات آن نیست. اصلاح قانون انتخابات و چگونگی آن در سالهای گذشته، موضوع بحثبرانگیز و مورد اختلاف مسئولان بوده است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۶۸۱ نفر رسید. محسن امین زاده معاون وزارت خارجه دولت اصلاحات:امروز قدرت اقتصادی بالاتر از قدرت نظامی حرف اول را در جهان می زند. وی ادمه داد: همانطور که در آمارهای اعلام شده توسط وزارت بهداشت مشخص است اومیکرون به شدت در حال افزایش است و تعداد مراجعان به مراکز درمانی افزایش پیدا کرده است. چند ماه بعد از پیروزی انقلاب در ایران، در مرداد ماه سال ۱۳۵۸ه.ش که مصادف با ماه رمضان ۱۳۹۹ه.ق بود، امام خمینی آخرین جمعه ماه رمضان هر سال را به عنوان روز قدس اعلام کرد و از مسلمانان جهان خواست طى مراسمى همبستگى بينالمللى خود را در حمايت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمايند. پس از قاجاریه تاکنون بیشتر مردم تهران مسلمان و شیعه هستند اما پیروان اهل تسن و ادیان دیگر چون زردشتی، مسیحی، آشوری و یهودی نیز در این شهر زندگی میکنند.

به عنوان نمونه فخر رازی از متکلمان اشعریمذهب، حجیت خبرهای واحد در اعتقادات را نمیپذیرد. این هیئت برخی مصوبات مجلس در مورد شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری، معیارهای رجال مذهبی و سیاسی و احراز صلاحیتها را مغایر سیاستهای کلی قانونگذاری و انتخابات دانسته بود.

رجبی، محمدحسن، زندگینامه سیاسی امام خمینی: از آغاز تا تبعید، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۷۸ش. همچنین در تهران، بناهای اسلامی و مراکز علمی، اقتصادی و سیاسی مختلفی وجود دارد: امامزادگان، مساجد و تکایای تاریخی، مدارس علمیه تهران، جامعه روحانیت مبارز تهران، مجمع جهانی اهل بیت، جامعه تعلیمات اسلامی، حسینیه ارشاد، مهدیه تهران و بازار تهران از جمله این اماکن است. قانون اساسی در اصل هفتاد و یکم در حالی که صلاحیت عام محلس شورای اسلامی را در قانونگذاری بیان می کند آن را موظف می نماید که در اجرای وظیفه خودش قانون اساسی را لحاظ کند و این چنین ضمانت اجرا برای عمل به قانون اساسی در همه امور کشور اعم از قضایی اجرایی و تفنینی به وجود می آید ، برآیند اجرای این دو مولفه اساسی مربوط به نظام سیاسی مبتنی بر مکتب اسلام در نهادی به نام (( شورای نگهبان )) در اصل چهارم و اصول پایانی فصل ششم قانون اساسی تبلور یافته است . این نامه در شرایطی خطاب به رهبر شوروی سابق نگاشته شده بود که تحلیلگران سیاسی نظارهگر تجدید نظر طلبی و آغاز تحولات دنیای کمونیسم بودند.

به دلیل جایگاه خاص امام خمینی که بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی ایران و یکی از بانفوذترین مراجع تقلید تاریخ شیعه بود، آثار علمی، هنری و چندرسانهای بسیار زیادی درباره او خلق شده است. مشهور است که میرزا جواد ملکی تبریزی از اساتید امام خمینی بوده است، اما سید علی خامنهای از مراجع تقلید شیعه و رهبر جمهوری اسلامی ایران، از قول امام خمینی نقل کرده است که تنها دو جلسه در درس میرزا جواد ملکی تبریزی شرکت کرده و از این که نتوانسته بیش از این در درس وی شرکت کند، افسوس خورده است. مانند بقعه سیداسماعیل، امامزاده یحیی و زید و آثار به دست آمده در آنها (مانند نوشتههای فارسی و عربی) نشان میدهد که تشیع در تهران پیش از دوره صفویه رواج داشته است. به جز عالمان نامدار تهرانی، برخی از هنرمندان، نویسندگان و متفکران اسلامی ـ ایرانی، زاده تهران هستند یا تهرانی محسوب میشوند؛ مانند سید حسین نصر، کمال الملک (زاده کاشان اما قبل از یکسالگی ساکن تهران)، جلال آلاحمد، مهدی بازرگان، مصطفی چمران (زاده قم اما قبل از یکسالگی ساکن تهران) و عبدالکریم سروش.

با رشد حوزه تهران، عالمانی از حوزههای دیگر در تهران ساکن شدند؛ مانند سید محمدمهدی خاتونآبادی (از خاندان خاتونآبادی) (نخستین امام منصوب از سوی فتحعلی شاه برای مسجد شاه تهران). آن نامه را حجت الاسلام علی صافی برادر بزرگ آقای صافی نزد شاه برد و در متن هم میگویند «از حجتالاسلام و المسلمین آقای علی صافی که شرفیاب میشوند توضیحات لازم را بخواهید.» حداقل یک بار دیگر هم برادر ایشان با شاه ملاقات کرده و پیام برده بود و آقای صافی از طریق برادر در جریان قرار گرفت. این نامه را هیئتی با عضویت آیت الله عبدالله جوادی آملی و دکتر محمد جواد لاریجانی و خانم مرضیه حدیدچی (دباغ) به گورباچف تحویل داد. او نخست اعلام کرد که اگر دو سوم نمایندگان تصویب قانونی را لازم بدانند، نظر آنان بر نظر شورای نگهبان مقدم است.

در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ش امام خمینی طی فتوایی نویسنده آن کتاب را به علت توهین به پیامبر اسلام (ص)، مرتد دانسته و حکم اعدام او را صادر کرد. امام خمینی در اسفند سال ۱۳۶۷ش پیامی برای حوزههای علمیه صادر کرد که به منشور روحانیت معروف شد. در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۴۴ از سامرا به کربلا رفت و در روز ۲۳ مهر ۱۳۴۴ وارد نجف شد و بعد از دید و بازدیدهایی که از سوی علما و مراجع نجف انجام شد در ۲۳ آبان ۱۳۴۴ دروس حوزه خود را شروع کرد. الان شما به تهران که پایتخت این کشور است وخواهید دید خیابانهایی که محل عرضه چنین محصولاتی بودند در حال حاضر مشتری چندانی ندارند و به سختی روی پا مانده اند. در دوره ناصری، اهمیت حوزه علمیه تهران و مدارس دینی تهران خیلی افزایش و توسعه یافت که اهمیت خود را تا عصر حاضر حفظ کرده است. همه ساله در سالگرد درگذشت او در نیمه خرداد روزنامهها و مجلات بخشی از فضای خود را به مقالههایی با محوریت امام خمینی اختصاص میدهند.

«ناگفته هایی از مراسم خاکسپاری امام»، سایت تابناک، مصاحبه با سرداد خسرو عروج، تاریخ درج مطلب: ۱۴ خرداد ۱۳۹۱، تاریخ بازدید: ۱۵ خرداد ۱۳۹۶. این برنامه عبارت بود از راهپیمایی و سخنرانی علیه آمریکا، رژیم صهیونیسم و برخی دولتهای دیگری که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکردند و همه ساله در روز ۷ ذیالحجه در مکه انجام میشد. عبارت «دستگاه قضایی» از این جهت که منظور قوه قضائیه است و یا صرفاً قضات را شامل میشود، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. همچنین رئیس قوه قضائیه تنها مکلف است به تعداد بیشتر از افراد مورد نیاز حقوقدانانی را به مجلس معرفی کند و نصاب خاصی برای این تعداد قرار داده نشده است. همچنین در این نامه ضمن نقد تفکر مادی و دعوت سران کمونیسم به معنویت و توجه به دین، توصیه شده بود که برای شناخت بهتر حقایق دینی دانشمندانی را به قم بفرستند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، اعضای خبرگان قانون اساسی ، با توجه به این تجربه (( تأسیس شورای نگهبان )) را به عنوان یک ضرورت برای پاسداری از شرع مقدس اسلام و قانون اساسی مد نظر قرار دادند .

  • پربحث ترین ها
  • نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی.[۳]
  • علم | تکنولوژی و پزشکی
  • صفحه نخست

اینکه دولت اصرار میکند، باید زمینه اجتماعی، روابط اجتماعی در آپارتمانها و مناطق مسکونی را مد نظر داشته باشد. یا آقای سعیدی کیا در سال ۹۲ رد صلاحیت شدند و در سال ۹۳ رهبری ایشان را به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب کردند. بنده در ۱۰ سال دوران خدمت در صدا و سیما نه ملکی گرفتم، نه حقوقی که برای رئیس آن قانونا وجود دارد، نه اضافه کاری و نه بسیاری مزایای دیگر، همین طور طی ۱۲ سال خدمت در مجلس، نه خودرویی گرفتم، نه کمک هایی که برای نمایندگان، چه برای مسکن، چه امور دیگر، در نظر می گیرند، ریالی دریافتی نداشتم و با حقوق دانشگاهی زندگی کرده ام، گرچه امکانات فوق، قانونا به اینجانب تعلق می گرفت، ولی الحمدلله نیازی نداشتم و نگرفتم حتی برای کمک مختصری که یکبار رهبری معظم در صدا و سیما به خاطر مشکلی به من کردند با نظر ایشان آن را به صورت رد مظالم باز گرداندم. چه کسانی مقابل شفافیت غولهای خودروساز ایستادهاند؟