جهتگیری سیاست خارجی کشورها چطور تعیین میشود؟

آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرده بود که ۳ هزار نیروی بیشتر را برای دفاع از کشورهای عضو ناتو در مقابل «هرگونه تجاوز» به شرق اروپا اعزام خواهد کرد. اعتراف استاد دانشگاه به ارتکاب جنایت/ گزارش عینی خراسان از تلخ ترین چهارشنبه سال/ راز سرقت میلیونی در پیام وایبری/ از مخالفتهای شوهرم … بسیار سنگین است که از حقوق اندک یا متوسط وی در مبدا مالیات کسر شود، بسیاری از مزایا و پاداش وی به خاطر محدودیتهای مالی دولت یا دستگاه مربوطه قطع یا محدود میشود، مرتب شعار اقتصاد مقاومتی و اصلاح سبک زندگی را از رسانههای مختلف بشنود و بعد ببیند همه این صرفهجوییها و مالیاتها تبدیل به حقوق 60-70 میلیونی فلان مدیر دولتی یا زیرمجموعه دولت در فلان سازمان، نهاد، صندوق و بانک بیمه شده است.

وی با افراد در خاورمیانه دیدار داشت که سابقه آن به دهه ۱۹۷۰ باز میگردد. ایالات متحده پیش از تجمع نظامیان روسیه در مرز با اوکراین نیز ۴۵۰ میلیون دلار کمک امنیتی به اوکراین اختصاص داده بود.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر روابط نزدیک کشورش با اوکراین قول دیپلماسی “بیامان” برای متوقف کردن تعرض روسیه را داد. او افزوده است که آمریکا نمیتوانست هزاران نیروی دیگر به افغانستان بفرستد. اشرافیگری برخی مدیران، بر دشواریهای دولت افزوده است. رضائی، ع.، ترابی، ق.، 1392. سیاست خارجی دولت حسن روحانی, تعامل سازنده در چارچوب دولت توسعهگرا. گام دومی که باید در چارچوب «نظریهی نظام انقلابی» و با «تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی» بهسوی تحقق آرمانِ «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه)» برداشته شود.

علاوه بر این، در حالی که زیرساختهای هستهای عراق توسط فرانسه و سوریه توسط کره شمالی ساخته شده است، زیر ساخت دانش هستهای ایران بر اساس دانش دانشمندان هسته ای بومی است. جایی که اقناع چندان کارساز نباشد هابرماس توضیح میدهد که ارتباطات بعنوان «کنش استراتژیک» که اساساً نامتقارن است، برقرار میشود. چین در سال گذشته، ۳۵۰ تا ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز از ایران خریداری کرده که معادل انتقال ۱۰ میلیارد دلار به ایران میشود که این در تناقض با تحریمهای فعلی است».

بلینکن بعد از دیدار با متحدان اروپایی، قرار است روز جمعه در ژنو با همتای روس خود دیدار کند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریمهای مربوط به فعالیتهای هستهای غیرنظامی ایران را امضا کرد. این در حالی است که آمریکا در ماه اوت سال گذشته میلادی از افغانستان خارج شد؛ خروجی که سقوط نظام تحت حمایت آمریکا و روی کار آمدن طالبان و وضعیت بحرانی کنونی افغانستان را به دنبال داشت.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هم گفت: خروج از افغانستان بدون پرداخت هزینه ممکن نبود و من از سرنوشت کنونی این کشور ناراحت هستم. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم گفت که روسیه ممکن است “بدون مقدمه” به اوکراین حمله کند و هشدار داد که در این صورت با تحریمهای سختی روبرو خواهد شد.

رئیسجمهوری آمریکا همچنین گفت “خیلی مهم است” که متحدان ناتو در برابر احتمال حمله بالقوه روسیه اتحاد خود را حفظ کنند. بلینکن قول “تلاشهای دیپلماتیک بیوقفه برای جلوگیری از تعرضی تازه و تشویق دیالوگ و صلح” را داد و بار دیگر گفت که روسیه در صورت حمله، با تحریمهای شدیدی روبرو خواهد شد.

بلینکن گفت که روسیه “بدون تحریک، بدون دلیل” نیروهایش را در مرزهای اوکراین جمع کرده است. به گزارش «والاستریت ژورنال»، بسته کمکی اختصاص یافته برای ارتش سابق افغانستان شامل چرخبال های Mi-17 ساخت روسیه بود و ارسال این چرخبال ها تحرک بیشتری را برای نظامیان اوکراینی فراهم میکند. جو بایدن بار دیگر از تصمیم خود مبنی بر خروج از افغانستان دفاع کرده و میگوید که اگر آمریکا از افغانستان خارج نمیشد، ناگزیر بود هزاران نیروی دیگر به آن کشور بفرستد.

اگر شما بخواهید به سفارت دیگری مثل سفارت آمریکا در پاکستان مراجعه کنید، باید مصاحبه خود را به زبان انگلیسی یا زبان محلی آن کشور انجام دهید. تحولات سودان با تحصن و اعتراضات بخش غیرنظامی حاکمیت و طرفداران آنها وارد مرحله متشنجی شده است که دخالتهای آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف و طرحهای توسعهطلبانه خود سبب تشدید تنش در این کشور عربی در قاره آفریقا شده است.

روسیه یک رشته درخواستها را با دولتهای غربی مطرح کرده است، از جمله اینکه اوکراین هرگز به ناتو ملحق نشود و فعالیتهای این سازمان دفاعی در برخی کشورهای عضو آن مثل لهستان محدود بماند. این کشور از آن زمان از جداییطلبان هوادار روسیه که درگیر جنگی خونین با ارتش اوکراین بوده و بخشهایی از شرق اوکراین را کنترل میکنند، حمایت میکند.

نو واقعگرایان سطح تحلیل را نظام بینالملل قرار میدهند و معتقدند که ساختار نظام بینالملل نوع و قواعد بازی را مشخص میکند. واقعیت این است که انقلاب در آستانه ٤٠سالگی است و انتظار میرود کنشگران عرصه سیاسی فراتر از فرد و یک جناح، بیش از گذشته به عمق عرصه سیاست کشور توجه کرده و به مقوله سیاستورزی نگاه دوراندیشانه و ژرف داشته باشند که به نظر میرسد همینطور هم هست و کنشگران با استفاده از تجارب گذشته چهار دهه سیاستورزی، بیش از گذشته منافع ملی را مد نظر قرار میدهند.

اما من میخواهم بگویم باید رو به جلو نگاه کرد. او در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در اولین سالگرد ریاست جمهوریاش در مورد تهدید حمله نظامی روسیه گفت: حدس من این است که او وارد خواهد شد، باید کاری بکند. او در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید به مناسبت اولین سالگرد ریاست جمهوریاش با بیان اینکه آمریکا میلیاردها دلار در افغانستان هزینه کرد، گفت: اگر در افغانستان میماندیم بین ۲۰ تا ۵۰ هزار سرباز را باید به آنجا میفرستادیم.

اگر روسیه تصمیم بگیرد به اوکراین حمله کند، با عواقب فاجعهباری مواجه خواهد شد. افغانستان مقبره امپراتوریهاست. افغانستان کشوری یکپارچه نیست و ارتش آمریکا اذعان کرد اگر ما در این کشور میماندیم، مجبور بودیم دهها هزار نظامی را به آنجا اعزام کنیم. بایدن گفته است که نگران نیروهای آمریکایی در افغانستان بوده است که شماری از آنها در میدان هوایی کابل مورد حمله قرار گرفتند.

به گفته بایدن، او از تصمیم خروج آمریکا از افغانستان ناراحت نیست؛ اما در مورد آنچه پس از تسلط طالبان در این کشور اتفاق میافتد، احساس بدی دارد. اسامی کابینه دوازدهم روحانی و لیست وزیران جدید دولت روحانی لیست مورد نظر دکتر روحانی تا حدی تکمیل شده است و ایشان به جمع بندی نهایی رسیده اند.

تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت سال پایه 1376 از رقم 19 هزار میلیارد تومان در سال 1368 به 52 هزار میلیارد تومان در سالهای 87 و 88 رسیده و دو نیم برابر شده است. وی ادامه داد: دولت در سال گذشته یک میلیون و 500 هزار فرصت شغلی جدید را در سطح کشور ایجاد کرد و امسال نیز همه مسئولان در کشور مصمم بسیج هستند که 2.5 میلیون فرصت شغلی را در سطح کشور ایجاد کند.

حال معلوم نیست ادامه جلسه قانونی بوده یا خیر؟ امام جمعه محترم نمیداند که تیم جدید در حال ادامه مذاکراتی است که عراقچی هدایت آن را بر عهده داشت و حرف تازهای در میان نیست.