تکرار سناریوی جنگ عراق برای حمله به ایران!

وزارت خارجه روسیه افزود که یادداشتی به دفتر منطقهای وزارت خارجه اوکراین ارسال و از رئیس پلیس لویو خواسته شده است تا با تدابیر فوری امنیت کنسولگری روسیه و کارکنان آن را تامین کرده و مسئولین این حمله را مجازات کنند. بر اساس اطلاعات منتشره از سوی دفتر مطبوعاتی سازمان پیمان امنیت جمعی، در این نامهها یادآوری شده که شورای امنیت جمعی این سازمان به درخواست رسمی “قاسم ژومارت توکایف” رئیس جمهوری قزاقستان که امنیت ملی این کشور را در معرض تهدید جدی دانسته و بر اساس بند دوم و چهارم پیمان امنیت جمعی، تصمیم به اعزام نیرو و امکانات نیروهای حافظ صلح به قزاقستان و آغاز عملیات حفاظت از صلح با هدف کمک به تثبیت اوضاع در این کشور گرفته است.

«عمر بوشاح» معاون رئیس شورای دولت لیبی دو هقته پیش در جریان کنفرانس مطبوعاتی در طرابلس به تنش و نبود اعتماد میان احزاب و نیز مداخلات خارجی اشاره کرد و هشدار داد، شرایط موجود تمام روند سیاسی را تشدید خواهد کرد.

آمریکا و متحدانش مدعی هستند که حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب میشود و ولادمیر پوتین درصدد حمله به کییف است، در حالی که مسکو بارها عنوان کرده اقدامات نظامیاش در مرز با اوکراین عادی است؛ اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند، شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.

اما نظامیان ناتو به راحتی حق شهروندی در اوکراین را کسب میکنند». اساس استدلالهای امثال فوکویاما این است که روندهای جهانی شدن اقتصاد موجب شد مشاغل از داخل آمریکا بهاصطلاح خودشان پرواز کند و به خارج برود.

کاملاً روشن است که این تشنجها در حال نزدیک شدن به مرزهای روسیه هستند و آنها در پی انجام حمله تهاجمی یا اقدامات دیگر هستند». در دوره باراک اوباما، فروش بمبهای هوشمند یا هدایتشونده به عربستان سعودی، به خاطر نگرانی از کشتهشدن غیرنظامیان در جنگ یمن به حال تعلیق درآمده بود.

در شرایط عادی، برای تصویب هر لایحهای در کنگره جلب موافقت دستکم ۶۰ سناتور در مجلس سنا الزامی است اما با این حال – یعنی علیرغم اینکه جمهوریخواهان ۵۲ کرسی در مجلس سنا دارند و امکان فنی بازگرداندن تحریمهای هستهای برای آنها در درسترس است – میبینیم که حتی تندترین عناصر آنها، مانند سناتور تام کاتن، چنین بیاحتیاطیای را تجویز نمیکنند.

اما تحلیل سیاست خارجی، بهعنوان یک رشته متمایز تئوریک عمدتا بعد از جنگ جهانی دوم بهوجود آمد. اما طبیعتا این نقش و تاثیرگذاری برای همه آنها یکسان نیست؛ برخی اندیشکدهها که گرایشهای دموکرات داشته و اعضا و مدیران آنها از مقامات سابق دولت اوباما هستند، به حاشیه رفته و در عوض اندیشکدههای محافظه کار و راستگرا بیش از پیش نقش و نفوذ یافتهاند.

او درباره وضعیت افغانستان گفت: «وضعیت انسانی در این کشور، بهویژه در فصول سرد یکی از مهمترین مسائلی است که جامعه بینالملل را نگران کرده است. مصدق اقداماتی را در جهت کسب استقلال ایران انجام داد مهمترین آن ملی کردن صنعت نفت و خلع ید از دولت انگلستان بود مصدق معتقد بود تا زمانی که شرکت نفت انگلیس و ایران قدرت بلامنازع انگلستان در ایران فعال هستند نمی توان از استقلال سخن گفت و مصدق راه پیشرفت ایران را کسب استقلال می دانست و معتقد بود در سایه استقلال می توان همه چیز تحصیل کرد .

پسکوف طی نشست خبری در کرملین توضیح داد انتقال نیروهای بیشتر آمریکا به اروپا، گامی است که به آرامش کمک نمیکند، بلکه برعکس با هدف افزایش تنش است. او در ادامه گفت: «باور داریم که این اقدامات غیر قابل قبول هستند و از دبیرکل سازمان ملل متحد میخواهیم هر اقدامی که در توان دارند برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی انجام دهند و از آمریکا میخواهیم به تعهدات خود به عنوان میزبان مقر سازمان ملل پایبند باشد».

پیامبر اسلام از آنجا به آسمان عروج کرده است و روزی حضرت مسیح در آن نازل می شود و تمام انبیا به امامت حضرت مهدی(عج) در آنجا نماز اقامه می کنند. صلاح الزواوی در گفتوگویی تفصیلی با ایسنا در تحلیل خود از عادیسازی کشورهایی مانند امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی گفت: قبل از آنکه وارد موضوع اثرات عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی شوم، مایلم بگویم رهبریت فلسطین و تمام گروههای مختلف فلسطینی این عادی سازی روابط را محکوم و رد کرده اند زیرا این عادی سازی به معنای خروج از توافق اعراب است.

وی با اشاره به تبلیغات انتخاباتی ترامپ در پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا یادآور شد: زمانی که ترامپ در کمپینهای انتخاباتی خود علیه برجام شعار میداد یا زمانی که جمهوریخواهان به صورت یکدست در سال ۲۰۱۵ در کنگره علیه برجام رای دادند، تصور نمیکردند که شعارها یا آرا آنها تاثیر چندانی بر سرنوشت توافق هستهای داشته باشد.

در بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران، اصول سیاست خارجی با رفتوآمد دولتها با سلایق مختلف سیاسی، تغییر نمیکند و دولتها در انتخاب تاکتیکها و ابتکارات اجراییِ راهبردهای سیاست خارجی تأثیرگذارند. پیشتر اعلام کردهایم که حدود ده هزار نظامی خارجی در اوکراین حضور دارند که چهار هزار نفر آنها از ایالات متحده آمدهاند».

برای تحصیل این مقاصد کشورها عمدتاً و به طور سنتی نوعی دیپلماسی مبتنی بر رویکردها و ابزارهای سیاسی، نظامی و اقتصادی را در پیش میگیرند؛ با این همه، در سالهای نیمۀ دوم قرن بیستم رویکردهای نسبتاً جدیدی در دیپلماسی مطرح شد که توجه افزونتر و تأکید بیشتر بر راهکارها و ابزارهای فرهنگی را به مسئولان و طراحان سیاست خارجی توصیه میکرد.

به این صورت که افرادی که سالهای متمادی در دونباس زندگی کردهاند، حق صحبت به زبان خود (روسی) را ندارند. از مدیران برجسته این بنیاد یکی از کسانی بود که رهبری تعیین تیم ترامپ در دوره انتقال دولت را به عهده داشت. به گزارش گروه بینالملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت روسیه در آمریکا نسبت به گزارش شبکه ان بی سی (NBC) در مورد حمایت نظامی واشنگتن از یگانهای اوکراینی که با نیروهای روسی در شبه جزیره کریمه میجنگند، ابراز نگرانی کرده است.

در پی ناآرامیها در قزاقستان، دبیرخانه سازمان پیمان جمعی آسیای میانه به رهبری روسیه تصمیم گرفت نیروهای نظامی شامل واحدهایی از روسیه، را تحت عنوان «نیروی حافظ صلح» برای کمک به سرکوب معترضان و تثبت اوضاع به قزاقستان اعزام کند. در ترکیب نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی که فعلاً شامل ۲ هزار و ۵۰۰ نیرو است، نظامیان کشورهای عضو این سازمان: روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان حضور خواهند داشت.

Jajko, 2005)؛ با این همه، کشورهای مطرحی نظیر بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتریش، استرالیا، کانادا و ژاپن در زمرة کشورهایی قرار دارند که جایگاه مخصوصی را در حوزة دیپلماسی فرهنگی به خود اختصاص دادهاند. شماری از نظامیان ایران، چین، روسیه و برخی کشورهای دیگر قرار است در مسابقات بینالمللی نظامی 2021 که در چند کشور از جمله ایران برگزار میشود قابلیتهای خود را به نمایش گذارند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه تصاویری از نابودی تروریستها و تسلیحات آنها در سوریه توسط پهپادهای رزمی روسیه “لانتست” را منتشر نمود.الکساندر روگاتکین، روزنامه نگار شبکه تلویزیونی “روسیه ۱” بخشی از این تصاویر را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است.به گفته آندری، سرباز نیروهای عملیات ویژه روسیه، در آوریل ۲۰۲۰، یک شبه نظامی گروه تروریستی هیئت تحریر شام (ممنوعه در فدراسیون روسیه) به کاروان ارتش سوریه شلیک کرده و دو کامیون را سوزاند.

او با لحن کنایهآمیز گفت: «بهمنظور پایان دادن به جنگ داخلی در اوکراین که وارد هشتمین سال شده است، نخستوزیر اوکراین اعلام کرد که بودجه نظامی را به دوازده میلیارد دلار افزایش میدهد! از سوی دیگر، باید بداینم که دولت افغانستان تا کجا از رسانهها استفاده کرده با نهادهای رسانهای مختلف داخلی و خارجی روابط فعال و درخور جهت انتشار پیام و سخن خود داشته است.