بررسی ارتباط متغیرهای کلان اقتصادی و بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران

بر اساس قانون بودجه سال ۹۳ کل کشور، ۲۶ درصد از درآمد نفت مستقیما به صندوق توسعه ملی واریز میشود و ۲ درصد نیز برای بازپرداخت عیدانه سال ۹۱ (که دولت دهم از این صندوق برداشت کرده بود) به حساب صندوق میرود. کارشناسان معتقدند جایگزین این درآمدها میتواند جلوگیری از فرارهای مالیاتی، سرمایهگذاری بخش خصوصی در اقتصاد و جذب سرمایهگذاریهای خارجی باشد که دولت علیرغم کارشکنیهایی که توسط مخالفان در هر سه مورد صورت میگیرد، همت خود را بر تحقق این موارد گذاشته است.

این کارشناس اقتصادی همچنین به موارد جایگزین درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: فرار مالیاتی در کشور به اندازه بودجه عمرانی است که میتواند به عنوان یک مبنع جایگزین به حساب آید. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، بانک مرکزی با ارائه آخرین آمار از تحولات اقتصادی کشور، درآمد صادرات نفتی شامل نفت خام، فرآوردههای نفتی، گاز طبیعی و میعانات گازی را در سال ۹۶ رقمی بالغ بر ۶۵ میلیارد و ۸۱۸ میلیون دلار اعلام کرد.

همچنین درآمد حاصل از صادراتی نفتی در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۴ بیش از ۱۰۶ درصد رشد داشته است. نوع دیگر ، راکتورهایی هستند که از گاز به عنوان خنک کننده ، گرافیت به عنوان کند کننده و اورانیوم طبیعی یا کم غنی شده به عنوان سوخت استفاده میکنند. حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی دیگر نماینده مجلس نیز در گفتوگو با خبرنگار ایمنا اظهار میکند: سالهاست که شعار کاسته شدن از درآمدهای نفتی در بودجه دولتهای مختلف را میشنویم اما عملاً اقدامی در این راستا نشده است.

از طرف دیگر بخش خصوصی در کشور قدرتمند است که در صورت مهیا بودن فضای اقتصادی میتواند وابستگی کشور را به نفت کاهش دهد.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستنها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. بسیاری از محصولاتی که در دنیای آن زمان تولید میشد محصولات کشاورزی بود و معامله یا اصلا وجود نداشت (داخل جوامع) و یا اینکه از طریق مبادله کالا به کالا انجام میگرفت (مابین جوامع).

انشاءالله در سال ۱۴۰۱ انجام میشود. نخست به طور خلاصه تصریح مدل تعادل عمومی پویای تصادفی مناسب برای اقتصاد ایران با توجه به ساختارهای اقتصاد کشور ارائه میشود. راهحل این مشکل استفاده از مدل تعمیمیافتهی ARCHیا مدل((q,pGARCH به صورت روابط زیر است.

دوم، معتقدند که این مدل می­تواند به صورت تجربی، معتبر باشد. سرمایهگذاری خارجی به عنوان یک منبع مهم میتواند در صورت ثبات شرایط جذب شود و به پویایی اقتصاد بدون نفت کمک کند. هر چند در چند دهه گذشته وقوع حوادثی مانند جنگ و تحریم موتور اقتصاد کشور را کند کرد اما در مقاطعی که درآمدهای نفتی کشور به شکل بیسابقهای افزایش پیدا کرد، فرصت این درآمد سوخت و در نهایت خروجی آن پرداخت بخشی از درآمد نفتی به صورت یارانه بود که آن هم چیزی جز تباهی برای اقتصاد به همراه نیاورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بغداد، وزارت انرژی عراق، روز جمعه (۱۲ اردیبهشتماه) در بیانیهای اعلام کرد که کل صادرات روزانه نفت خام عراق در ماه آوریل بهطور میانگین ۳ میلیون و ۴۳۸ هزار بشکه بود و درآمد نفتی این کشور با بیش از ۵۰ درصد کاهش به یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسیده است. هادی حقشناس به «ابتکار» میگوید: نباید به نفت به عنوان ثروتی که تنها به نسل حاضر تعلق دارد، نگاه کرد بلکه باید از این منابع تجدید نشونده برای نسلهای آتی نیز سرمایهگذاری کرد.

قبلا مرکز پژوهشهای مجلس درآمد دولت از محل صادرات نفت در ۵ ماه ابتدایی سال جاری را تنها ۷۰۰ میلیون دلار گزارش داده بود که با اهداف بودجه اختلاف چشمگیر دارد.