افکارنیوز – ظریف: ایران و عراق از هر جهت به هم پیوستهاند – صاحبخبر

در ابتدا اکراه الیزابت از ازدواج، نگرانیهای زیادی را در بین وزرای او بوجود آورد. دونالد ترامپ گفت که حمله به کنگره یک “اعتراض” بوده و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به عنوان یک “فتنه واقعی” محکوم کرد. آنها از آسمان نگران موشکها بودند، از زمین نگران خشم نیروهای محور مقاومت عراقی و حمله زمینی به پایگاه. رییس جمهور آمریکا همچنین از هیثم بن طارق به دلیل حمایت از توافق میان امارات و اسرائیل که با میانجیگری آمریکا برای عادیسازی روابط انجام شد تشکر کرد. اما براساس گزارش روزنامه سان سنتینل، ترامپ همچنین به جمعیت حاضر گفت که شیوههای اوبامای دموکرات موجب ایجاد “تنفر و اختلاف شدید” در این کشور شد. دیماه پارسال در 5 دی تقریباً یک اعتراضاتی از یک شهری در ایران آغاز شد و سرایت کرد به شهرهای دیگر و این اعتراضات شرایط خودش را داشت که مردم ما میدانند بعضیها معترض و بعضیها دنبال اغتشاش و سوء استفاده بودند اما هر چه بود، این اغتشاشات مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عدهای سوء استفاده میکنند و کاملاً مردم با دولت همکاری کردند. دکتر روحانی تاکید کرد: اساس تحریم برمیگردد به 3 ماه آینده که آمریکا میخواهد در نفت و بانک وارد عمل شود؛ تحریمهای امروز غیر از بانک و نفت است و قولی که اروپا ، چین و روسیه به ما دادند این است که بتوانند ایستادگی کنند، هم برای فروش نفت و هم برای اینکه روابط بانکی ما با دنیا حفظ شود.

روز بعد وی پوتین را به عنوان نخست وزیر خود انتخاب کرد و بلافاصله روسیه وارد بحران اقتصادی جدیدی شد. به طور مثال سیاستی تحت عنوان آزادسازی واردت خودرو در کنار تولید داخل خودرو وجود داشته باشد که خودروسازان را هوشیار نگه دارد تا بدانند خودرو خارجی با قیمت مناسب وارد میشود؛ بنابراین اگر محصول جدید و با کیفیت مناسب ارائه ندهند یا سراغ تولید قطعات حساس نروند و در حقیقت صاحب صنعت نباشند، ورشکست خواهند شد. امروز شاید اصلاحات اعتبار خود را در بین مردم از دست نداده باشد و مردم بگویند که شما افراد صادق و درستی هستید اما مردم معتقدند که دیگر مشکل به دست جریان اصلاحات حل نمیشود چرا که جریان اصلاحات امروز نه برنامه دارد و نه آدم دارد و صرفا حرفهای گذشته را تکرار میکند. چرا روحانی گفت هم انجام عزاداری و هم حفظ سلامت؟ اگر به عربستان سعودی نگاه میکنید، به ایران هم نگاه کنید، به بقیه کشورها هم نگاه کنید، اسمشان را نمیبرم، ببینید چه چیزی در جریان است. به هر حال من خطایی نکرده بودم که آن را پنهان کنم و فکر کردم شاید گفتههای من درس خوبی باشد برای همان عدهای که شایعهسازی میکنند یا وقتی نقصی در چهره فردی میبینند، هزار و یک تهمت ناروا به او میزنند.

خبرگزاری عمان جزئیات بیشتری درباره این گفت و گوی تلفنی منتشر نکرده است. در همین راستا کاخ سفید نیز در بیانیه ای اعلام کرد، ترامپ در گفتوگوی تلفنی با سلطان عمان بر اهمیت توافق میان امارات با اسرائیل که با میانجیگری آمریکا موسوم به توافق «آبراهام» انجام شد، تاکید کرد. من دخالتی در آن مسائل نداشتم و اگر به حرفهایم گوش کنید و کلماتی که من در سخنرانیام به کار بردم بشنوید، میبینید که آنها در اصل فوقالعاده آرامبخش بودند! در همین حال ترامپ در تازهترین اظهارنظرش درباره شورش کنگره گفت که سخنرانی او در ششم ژانویه که به حمله به ساختمان نهاد قانونگذاری آمریکا ختم شد، “فوقالعاده آرامبخش” بوده است. امروز علاوه بر مقامات با احزاب عراقی دیدار خواهم داشت و انشاءالله فردا به اقلیم کردستان عراق خواهم رفت و با برادران اقلیم گفتوگو خواهم داشت. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصاد آنلاین، خبر تمدید معافیت تحریمی برخی فعالیت های هسته ای ایران، دیروز بازار ارز و طلا را با ریزش قیمت مواجه کرد. ماه گذشته، بایدن از تمایل خود برای پایان دادن به قانون فیلیباستر 60رأی سخن گفت؛ آنچه باراک اوباما اخیراً “بازمانده جیم کرُو” نامیده است. تعریف و تمجیدهای ترامپ از اوباما، تغییر رویه چشمگیری برای این رهبر سابق کاخ سفید به شمار میرود که پنج سال تمام به غلط مدعی شد باراک اوباما متولد آمریکا نیست و درباره دو دوره ریاست جمهوری او مواضعی داشت.

ظاهرا اولیانوف خواسته بود با این پیام به نوعی از ایران دلجویی کند، با اینهمه موضوع روابط ایران و روسیه در طول تاریخ همچنان مورد بحث بود و برخی با استناد به تاریخ روابط ایران و روسیه معتقدند مذاکره با میانجیگری روسیه به منزله تضییع حقوق ایران در وین خواهد بود و آنچه در نهایت به عنوان توافق در وین حاصل میشود تضمینکننده منافع ایران نیست. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا شنبه در آغاز تور چهار روزه “تاریخ” با بیل اورایلی، روزنامهنگار آمریکایی درباره باراک اوباما، رهبر اسبق کاخ سفید گفت: از او خوشم میآمد، او را دوست داشتم؛ باهوش و تیزبین بود. جو بایدن فارغ التحصیل دانشگاه دلاویر در دو رشته علوم سیاسی و تاریخ و دارای دکترای وکالت از دانشگاه سیراکیوز است. جهان نيوز، نام جو بایدن رئیسجمهور آمریکا طی ماههای سپری شده از حضور وی در راس معادلات سیاسی و اجرایی واشنگتن با گاف و خطا گره خورده است.