آخرین اخبار «مصاحبه احمدی نژاد

مثلا اینکه چرا کسی کاری به کار احمدینژاد ندارد؟ کارهای زیربنائیِ انبوهی صورت گرفت؛ در زمینهی راه، در زمینهی انرژی، در زمینهی کشف منابع جدید نفت، در زمینهی کشف منابع جدید اورانیوم، در زمینهی ایجاد و توسعهی نیروگاه و پالایشگاه و دهها کار صنعتی بزرگ؛ که اینها همه زیرساختهای اقتصادی آیندهی کشور است. رییس جمهور کرزی در کنفرانس مطبوعاتیاش با احمدی نژاد رییس جمهور ایران نیز به این نکته تاکید کرد که به هیچ کشوری اجازه نمیدهد از خاک افغانستان، علیه منافع کشور دیگری استفاده کند؛ درحالیکه در همان کنفرانس مطبوعاتی، احمدی نژاد با استفاده از تربیون ریاست جمهوری افغانستان، نیروهای غربی را “اشغالگر” و برعلیه ملتهای کشورهای منطقه خواند.

چارلز کوپچان که به عنوان مدیر ارشد امور اروپا در شورای امنیت ملی تحت ریاست جمهوری اوباما خدمت می کرد می گوید: سیاست مربوط به روابط شخصی است و در نتیجه فکر می کنم بایدن می خواهد خود را در جمع افرادی قرار دهد که آنان را می شناسد و به آنها اعتماد دارد.

رشد واردات در كشور اگر در زمان رونق اقتصادی رخ دهد، كه تولید خود آن كشور مناسب است و وارداتش یا برای تامین مواد اولیه باشد، یا برای تامین بخشی از نیازهای خود كه تولید آنها در داخل كشور صرفه اقتصادی ندارد، معقول به نظر می رسد. در سال 1366 واردات رشد كمتر از یك درصد داشته و به 9369 میلیون دلار می رسد.

در سال بعدی یعنی 1373، بازهم روند كاهش واردات با شیب تندتری ادامه می یابد و با بیش از 42 درصد به 11570میلیون دلار می رسد. رشد اقتصاد از سال 92 تا 97 روند سینوسی داشته و با فراز و فرود همراه بوده است.

یکی از مسائلی که درباره چرایی رفتارها و اظهارنظرهای رادیکال احمدینژاد مطرح میشود این است که او ولع دیده شدن دارد و به همین دلیل دست به چنین اقداماتی میزند. ﻣﺴﺄله یمن زمانی جدی­تر شد که القاعده توانست از قیام­ها، علیه عبدالله صالح استفاده کند و کنترل بخش­های جنوبی کشور را به دست بگیرد. ابوالفتح گفت: اگر زمانی چینیها از آمریکاییها از نظر اقتصادی پیشی بگیرند، الزاماً به این معنا نیست که ارتش قویتری داشته باشند و اینجاست که نقش ارتش در ایفای هژمونی جهانی کمرنگتر میشود، اما آمریکا به حدی میزان بودجه نظامی خود را افزایش داده است که حتی ائتلاف بین روسیه و چین از نظر نظامی نمیتوانند بر آمریکا غلبه یابند.

در زمان باراک اوباما، مهار چین به عنوان محور اصلی سیاستهای آسیایی آمریکا قرار گرفت. اوباما در تصمیمات اصلی سیاست خارجی آمریکا در قالب یک واقعگرا عمل کرده است. اگر چه احمدینژاد سابقه مصاحبه با رسانه های خارجی و حتی رسانههای فارسی زبان غربی همچون ایندیپندنت فارسی را هم داشته است، اما گفتوگوی اخیر وی با رسانه ای که رادیو فردا از زیر مجموعه های آن است و از دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی بوده و همچنین مواضع منفعلانه رئیس جمهور سابق، جای هیچ توجیهی را باقی نگذاشته است.

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر به مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا واکنش نشان داد و نوشت: «رادیو فردا رسانه نیست. فرارو- محمود احمدی نژاد اخیرا با رادیو اروپای آزاد یا همان رادیو فردا مصاحبهای جنجالی و بحث برانگیز داشته است.

وی درباره تشکیل دولت سایه از سوی حسن روحانی هم گفت: اینها گمانهزنی است. دولت ممکن است، پیشرفت داشته باشد، حتما آن را به مردم خواهد گفت، ممکن است، برنامه بلند مدت داشته باشد، حتما، به اطلاع مردم خواهد رساند. محمود احمدی نژاد با مصاحبهای که بارادیو فردا، رسانه ضد انقلاب و از جمله رسانههای حامی تحریم و فشار حداکثری ترامپ علیه ایران انجام داد، دوباره خود را سوژه کاربران فضای مجازی کرد.

گفتوگوی احمدی نژاد با این رسانه حساسیت زیادی برانگیخت و بسیاری معتقدند که رییس جمهور پیشین نباید با رادیو فردا مصاحبه میکرد. ساعت 24-مشاور رئیس جمهور به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد واکنش نشان داد.

اگر یک فردی متهم به فساد است، نمیشود به خاطر او انسان دیگران را متهم کند؛ حتّی اگر ثابت هم میشد، چه برسد به اینکه ثابت نشده است، دادگاهی نرفته، محاکمهای نشده.

البته علیرغم اینکه مقام محترم ریاست جمهوری جناب آقای روحانی تأکید بر یک کابینه جوان داشتند، طبق اسامی درج شده در لیست فوق میانگین سن کابینه 63 سال تخمین زده می شود که با این حساب میتوان حتی عنوان مسن ترین کابینه را به دولت دوازدهم اختصاص داد. به گزارش شرق، محمد اسلامی در این گفتوگو به حضورش در دولت احمدینژاد هم اشاره کرده و گفته: «زمانی که ما در سال ۱۳۸۸ موفق شدیم ماهواره امید را در فضا قرار دهیم، بهصورتی باورنکردنی ادبیات دنیا با ما تغییر کرد.

در گزارش این شبکه آمده است: رشد قابل توجه آمار قربانیان ارتش اسرائیل در جریان «مانورها» و یا «حوادث غیرنظامی» طی سالهای اخیر، شائبه تلاش این رژیم برای مخفیکردن آمار حقیقی خودکشیها میان سربازان را افزایش داده است. او در این گفتوگوی چالشی به پرسشهای مهمی پاسخ داده و یا شاید بهتر است بگوییم پاسخ نداده است. همین جمله کوتاه را شاید بتوان وصف حال این روزهای رییس جمهور سابق ایران دانست که برای نیل به این هدف، از رادیو فردا گرفته تا ایندیپندنت فارسی، از چنگ زدن به هیچ مستمسکی دریغ نمی کند!

روز دوشنبه (۲۷ آذرماه) دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا، استراتژی امنیت ملی جدید کشورش را منتشر کرد. اهمیت و ضرورت بررسی مؤلفه های قدرت هوشمند در رویکرد جدید امریکا در قبال ایران در این مسئله است که شناسایی ماهیّت و چرایی اتخاذ این راهبرد موجب می گردد که مسئولان و دستگاه دیپلماسی کشور ایران در تدوین و اتخاذ تصمیمات به روز باشند و عکس العمل های به موقع و عقلایی را در قبال سیاست خارجی امریکا اتخاذ نمایند.

مصاحبه احمدی نژاد با یکی از شبکههای ضدانقلاب که مستقیما از کنگره آمریکا برای مبارزه با جمهوری اسلامی ایران، بودجه دریافت میکند، سوالات فراوانی را ایجاد کرده است. رادیو فردا از سوی کنگره آمریکا حمایت مالی میشود و یکی از تریبونهای قدیمی مخالفان نظام است.

حتی در دوران هاشمی رفسنجانی كه همیشه متهم به رواج مصرف گرایی و ورود كالاهای غربی می شود، رشد واردات طی 8 سال 55 درصد بوده، این در حالی است كه تنها در شش سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، رشد واردات ـ آن هم در مقایسه با 8 سال قبلی ـ بیش از 98 درصد رشد داشته است. به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، احمدی نژاد در بخشی از این مصاحبه درباره علت نامه نوشتن به ولیعهد کودک کش سعودی بدون اشاره به جنایات آلسعود گفت : «هر انسانی می تواند در جهت صلح و دوستی و امنیت تلاش کند، وظیفهاش هست.» همچنین درباره عملکرد خود در دوران ریاست جمهوری اش گفت : «از حرف ها و عملکردم در دوره ریاست جمهوری پشیمان نیستم» .

در دوره آقای رئیسی ضرورت دارد بر ظرفیت ها و توانمندی داخلی و بر توان داخلی جهت حل مسائل کشور از جمله مسائل اقتصادی توجه شود.به عبارتی سیاست داخلی و از جمله اقتصاد کشور در در راس امور و اهم مسائل تلقی می شود. با این وجود، این رابطه نوعی همزیستی متقابل بوده و دستیاران کاخ سفید فعالانه تلاش میکردند تا بر شبکه فاکس نیوز تاثیر بگذارند به ویژه در مورد مسائلی مانند جلوگیری از تعطیلی دولت و هزینههای دولتی.