آخرین اخبار «مصاحبه احمدی نژاد

مسعود نیلی مشاور اقتصادی دولت روحانی در سال ۱۳۹۵ در مصاحبه با ماهنامه صنعت و معدن این بحث را مطرح میکند که تاکنون رشد اقتصادی ما بر پایه فروش نفت خام قرار داشته و با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و نوسانات قیمتی آن دیگر نفت نمیتواند نقش مؤثری در رشد اقتصادی ایران داشته باشد. رویداد۲۴ محمود احمدینژاد رئیسجمهور سابق با صدور بیانیهای شهادت دکتر محسن فخری زاده را به ملت ایران تسلیت گفت و تأکید کرد که در دوران ریاست جمهوری خود و علیرغم اصرار مقامات آژانس اتمی، هرگز اجازه نداد که آنان با شهید فخریزاده مصاحبه یا ملاقات کنند.متن این بیانیه به شرح زیر است.بسم الله الرحمن الرحیمبار دیگر دست پلید انساننماهای مدعی مدیریت جهان، از آستین عناصری بیارزش بیرون آمد و انسانی مدیر و خدوم را از ملت ایران گرفت.سلطهگران جهانی که قواعد بین المللی وضعشده توسط خودشان را آشکارا نقض میکنند و با لبخند رضایت بر یک جنایت ضدبشری مهر تأیید میزنند، چگونه انتظار دارند که این قواعد برای آنان امنیت و پایداری استیلا به بار آورد؟

بنابراین میتوان گفت هدف دولت از توافق هستهای تنها این نبود که مشکل هستهای را حل کند بلکه مدعی ایجاد فضایی جدید در داخل کشور و فضای بینالمللی بود. با این پیشفرض که دولت آقای روحانی با هدف توسعه اقتصادی بر سر کار آمد، لازمه توسعه اقتصادی، از منظر آنها، لغو تحریمها، تعامل با دنیا و تنشزدایی بود. فرض ما این است که هدف دولت از مذاکره با آمریکا، لغو تحریمهای اقتصادی است.

مذاکره با آمریکا بلافاصله پس از تحویل دولت در دستور کار قرار گرفت و طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت ۱۳۹۳ اجرایی شد، اما هیچکدام دستاوردهای ملموسی برای مردم به دنبال نداشت. اگرچه آقای روحانی حتی در روز پایانی دولت همچنان سیاست خارجی و مذاکره با آمریکا را راهگشای مشکلات کشور میدانست، اما هشت سال مذاکره دستاوردهای ملموسی به بار نیاورد.

با وجود اینکه هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و سیدحسن خمینی (و با یک فاصلهای علی لاریجانی) از جمله حامیان برجسته آقای روحانی بودند، اما در مجموع درصد آرای او شکننده (۷/۵۰) بود.

این مسئله تا آنجا پیش رفت که آقای روحانی در خردادماه ۱۳۹۴ حتی «آب خوردن» ایرانیها را هم به نتیجه مذاکرات پیوند زد. در آن اصلاحیه به بودجه شیب پیدا کرد یعنی برای خرید مطالبات مربوط به گندم، مطالبات آموزش و پرورش و صدا و سیما تصدی پیدا کرد و آنجا استارت خورد اما ادعای دوم، بله من در تقدم و تاخر بین اوراق و خصوصی سازی، خصوصی سازی را مقدم بر فروش اوراق می دانستم یعنی می گفتم ما دارایی مازاد را بدهیم و دولت را کوچک کنیم، هم دولت کوچک می شود و هم تامین مالی برای دولت می شود یعنی یک تیر با دو نشان.

انحراف از آنجا آغاز شد که مذاکره برای لغو تحریمها (و به تبع آن مذاکره برای فراهم کردن بستر توسعه اقتصادی) به ایده «مذاکره برای مذاکره» تبدیل شد؛ بنابراین آقای روحانی تمام وقت خود را برای برداشتن «گام نخست» به هدر داد و طبیعی بود که فرصتی برای برداشتن گامهای بعدی وجود نداشت. اصلاحطلبها تقدم توسعه سیاسی را از دستور کار خارج کردند و با تمام توان برای مذاکره با آمریکا کنار دولت قرار گرفتند.

اینکه کدام یک از طرفین برای تماس تلفنی رئیسجمهور ایران و آمریکا پیشگام شده، هنوز دقیقاً مشخص نیست اما دولت یازدهم در تمام این سالها تاکید داشت که آمریکاییها با ما تماس گرفتند. در یک سال و ١١ ماه اخیر که مدیریت شهری را عهدهدار شدیم آنچه از دستمان برآمده انجام دادیم، منتهی از رئیسجمهور تقاضا داریم در این فرصت باقیمانده راه را باز کنند تا قطار شهری با سرعت بیشتری اجرا شود، اتوبوس به اندازه کافی به ناوگان حملونقل عمومی وارد شود تا ما ناچار نباشیم برای تحویلگرفتن تنها ۵۰۰ دستگاه اتوبوس ماهها پشت درهای بسته معطل بمانیم».

به طوری که بعضی از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی پیشبینی میکردند حسن روحانی نخستین رئیسجمهور تکدورهای (یا ۴ ساله) ایران خواهد شد. وقتی آقای روحانی اعلام میکند «سیاست خارجی عرصه جاروجنجالهای سیاسی، رسانهای، حزبی و جناحی نیست.» احتمالاً منظورش عملکرد سیاست خارجی در دوران آقای احمدینژاد است. اخبار استانها – احمد وحیدی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم در بجنورد در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین٬ اظهار داشت: دولت سیزدهم با دادن دو طرح به اروپاییها عزم خود را برای مذاکره اعلام کرده است.وی افزود: توپ در زمین اروپاییها است و باید نتیجه که لغو تحریمهای همه جانبه است حاصل شود و این خواست جدی دولت سیزدهم است.وزیر کشور تصریح کرد: طرفهای غربی برای مذاکره به کشورهایشان بازگشتند.

شاید وی پیشبینی کارل مارکس، فیلسوف آلمانی را هم میداند، زمانی که گفت: «هگل در جایی اظهار میکند که تمام وقایع بزرگ و شخصیتهای جهان تاریخی دوبار ظاهر میشوند. دولت ترامپ در اقدامی به شدت بی رحمانه و غیرمنطقی و در بی اعتنایی به جان مردم بی گناه ایران در میانه بحران جهانی شیوع ویروس کرونا تا جایی پیش رفته که از تشدید تحریم های فلج کننده اقتصادی به رغم شدت آسیب تحریم های کنونی خبر داده است.

واقعگرایان مدعی هستند که منافع یک قدرت بزرگ، باید در جایی پیگیری شود که مرکز ثقل اقتصادی و نظامی جهان باشد. بنابر دلایل متعددی دولت تدبیر و امید تا پایان مدت قانونی تداوم پیدا کرد، اما ایدههایی که این دولت مدعی آنها بود خیلی زودتر از پایان کار دولت متوقف شد. دولت آقای روحانی مدعی بود برای نجات کشور برنامههای مختلفی دارد که به صورت نمادین در شعار «هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد» تبلور یافته بود.

موسوی، دبیر باشگاه اندیشه، گفته بود ما حتی درخواست خرید ملک را مطرح کردهایم، اما شهرداری جواب رد میدهد و عزمی پنهان برای تعطیلی یا محدودکردن این مرکز فرهنگی وجود دارد. اگر چه وجود بحران مالی در اتخاذ این خط­مشی موثر بوده است اما در عین حال نشان می­دهد که در مقایسه با سال­های گذشته، منطقه آسیای مرکزی و قفقاز از جایگاه نازل­تری در سیاست­های جهانی آمریکا برخوردار شده و گرانیگاه سیاست خارجی این کشور به نحو قابل ملاحظه­ای به سمت تحولات پرشتاب خاورمیانه و بویژه افغانستان و پاکستان تغییر یافته است.

ایجاد و حفظ روابط اقتصادی نزدیک و مؤثر با کشورهای توسعهیافته از جمله آمریکا از ملزومات این مدل است. لازمه به کارگیری این مدل توسعه که به توسعه به سبک کشورهای شرق آسیا شباهت دارد تقدم اقتصاد بر سیاست بود. وقتی توسعه اقتصادی محور کار قرار میگیرد لازم است بخشهای دیگر خودشان را با آن تنظیم کنند.

و این که آیا سرزمین اشغال شده با مذاکره قابل پس گرفتن است؟ برای این دور از ریاست پارلمان عراق، رقابت تنگاتنگ میان «محمد الحلبوسی» رئیس سابق پارلمان و «محمود المشهدانی» رئیس اسبق پارلمان وجود دارد و طبق عرف سیاسی عراق که از اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ ادامه داشته، سمت ریاست پارلمان به گروههای اهل سنت، پست ریاست جمهوری به کردها و سمت نخست وزیری به شیعیان اختصاص دارد.

نیلی سعی میکند به آسیبشناسی اقتصاد ایران و ارائه راهبردهایی برای حل بحرانهای آن بپردازد. نیلی با تأکید بر اهمیت رشد پایدار میگوید: «اقتصاد ما باید پشت سر هم رشد مثبت داشته باشد. با تأکید بر این نکته که باید میان «دلایل پیدایش» یک پدیده و «کارکرد فعلی» آن تمایز گذاشت، اما همانطور که پیشتر گفته شد آقای روحانی خودش را در قامت یک «منجی» در تاریخ انقلاب و ایران میدید.

دکتر حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۲ با کسب بیش از ۱۸ میلیون رأی به ریاست جمهوری رسید. با توجه به این که اقتصاد ایران زیر شدیدترین تحریمها -به تعبیر رئیس دولت در وضعیت «اشغال» – قرار دارد، نقش سیاست خارجی در این میان برجسته میشود. به عبارت دیگر در این مقطع سیاست خارجی به پیشران توسعه اقتصادی در کشور تبدیل میشود.

ایده مذاکره که قرار بود پیشران تحولات بعدی باشد به دامی برای توقف و قفل شدن کشور تبدیل شد. در مدل توسعه اقتصادی اعتدالگرایان سیاست خارجی عامل پیشران اصلی بود. اگرچه این تغییر ریل از مسیر سیاست خارجی عبور میکند، اما سیاست خارجی یک وسیله است و مقصد اصلی توسعه اقتصادی است. به گزارش مهر، اگرچه در ابتدای این کتاب آمده آنچه نوشته شده است منتقدان را قانع نخواهد کرد، اما به نظر میرسد بخشهایی از «تراژدی امید» نه تنها قادر به قانع کردن منتقدان نیست بلکه با حقایق آنچه در هشت سال اخیر اتفاق افتاده تناقض جدی دارد.

یکی دیگر از نشانههای تناقض در نگاه ترامپ به مسائل، ترجیح او به تمرکز بر مذاکره تلفنی روز یکشنبه با پوتین بود. یکی از نشانهها و ویژگیهای این فضای جدید سیاستهای سختگیرانه و انقباضی در درون کشور و تساهل و تسامح در سیاست خارجی بود. در سال 1388، نوبت به دومین دور ریاست احمدی نژاد می رسد، در این سال واردات كاهش جزئی 2 درصدی دارد تا به 54792 میلیون دلار برسد، اما از فروردین تا اسفند 1389، این كاهش به خوبی جبران می شود و در این ماه، حدود 16 و نیم درصد افزایش داشته تا به 64364 میلیون دلار برسد.